V turnovském muzeu nemají o nápady nouze. Teď v blížícím se předvánočním čase vábí návštěvníky na jedno z největších lákadel světa - sladkou čokoládu. Rozsáhlou výstavu pojali od nejstarší historie sladké pochoutky, která má kořeny u jihoamerických Indiánů, až po současnost.

„Expozice začíná pěstováním kakaových bobů u Aztéků a Mayů, nabídne ukázku podávání čokolády v Evropě, průmyslovou výrobu čokolády a v doprovodné části představí i devadesátiletou historii čokoládových obalů od roku 1900,” přiblížila Jana Svobodová, kurátorka výstavy se sladkým názvem Vánoční cukrování.

„V prodejní části expozice nabídneme i některé exotické druhy, cenově přijatelnou čokoládu českého výrobce i ručně vyráběné pralinky od místní cukrářky,” popsala Jana Svobodová.

Med, úly a cukr

Návštěvníci se prostřednictvím této výstavy ocitnou v dobové cukrárně se všemi nezbytnými rekvizitami i ve vánočně laděném měšťanském interiéru se staročesky oděným vánočním stromečkem. K výstavě inspirovala turnovské muzejníky podobně laděná výstava s čokoládovou tématikou, která se před lety konala v Semilech a v létě s velkým úspěchem také v Jilemnici.

Ačkoliv je čokoláda hlavním tématem výstavy, v turnovském muzeu nezůstali pouze u tohoto sladidla.

„V historii se vrátíme k dalším druhům sladidel - medu a cukru,” přiblížila Svobodová.

Tím nejstarším sladidlem je med. „Zapůjčili jsme si překrásné staré úly z Muzea v Železnici. Jde o naprosté unikáty z 2. poloviny 19. století. Návštěvníci si prohlédnou také perníkové formy nebo vykuřovadla,” láká kurátorka.

Historie bílé kostky

S vánočním obdobím je spjata i vůně vanilky a vanilkového cukru. „Ani tomuto tématu jsme se nevyhnuli a návštěvníci se například dozvědí, že kostka cukru pochází z roku 1841 a je českým patentem. Cukr se totiž dřív uchovával v homolích a traduje se, že při porcování jedné takové cukrové hroudy se poranila manželka ředitele cukrovaru Jakuba Kryštofa Rada z Dačic Juliana. Aby se ostatní hospodyně podobných zranění vyvarovaly, vymyslel Rad lis na cukr a o dva roky později si nechal vynález cukrové kostky dokonce patentovat…

Jazz a čokoláda

Výstava bude slavnostně zahájena právě dnes odpoledne, v 16.30 hodin. Vernisáž oživí vystoupení skupiny Jazz Kvintet Turnov. V galerii muzea potrvá výstava do ledna 2012.

Organizátoři ale nezůstali jen u samotné výstavy. Expozici rozšíří i řada doprovodných programů. Například čokoládová dílna 17. listopadu, v níž si můžete kromě ochutnávky vyzkoušet i další čarování s čokoládou. „Například jak vypadá pleťová maska z lahodné čokolády. Pro děti jsme připravili výrobu čokoládových figurek a dalších pamlsků. Návštěvníci si vyzkouší, jak se pracuje s čokoládou, ozdobí si svou vyrobenou laskominu a zabalí si ji jako arabesku do jemného papíru. Dílna je nejnáročnější pro mlsné jazýčky, uvidíme, zda děti vydrží a donesou si vyrobenou čokoládu až domů,” zve Jana Svobodová. „V závěru měsíce jsme připravili i čokoládové líčení pro nejmenší,” dodala.

Vánoce v muzeu

Pátek 9. prosince 2011 připravilo turnovské muzeum vánočně laděný den věnovaný čokoládě a dřevěné hračce. „Tento den čeká návštěvníky muzea hlavně ochutnávka výběrových luxusních čokolád v rámci prezentace firmy Jordi´s Chocolate, kde bude možné si některou z těchto sladkých perel čokoládového trhu zakoupit,” prozradila Jana Svobodová.

Na akci nebude chybět dokonce ani čokoládová fontána. Připraven je také doprovodný kulturní program v podobě vystoupení dětského folklórního souboru Špalíček s vánočními koledami.