Od 30. kalendářního týdne Krajská hygienická stanice Libereckého kraje eviduje mírný nárůst onemocnění covid-19. Podle ředitelky odboru protiepidemického Moniky Hausenblasové se jedná pouze desítky případů, které jsou testovány nejvíce pomocí antigenních testů laboratorně, méně PCR metodou. Předpokládají ale vyšší nemocnost, než je oficiálně hlášena.
S nastupující sezónou respiračních onemocnění doporučují očkování, a to všem osobám se zvýšeným rizikem onemocnění, závažného průběhu nebo se zvýšeným rizikem komplikací nemoci covid-19. „Vakcinace se doporučuje bez ohledu na počet aplikovaných dávek vakcíny proti covid-19 v minulosti,“ řekla Monika Hausenblasová.
V posledních týdnech se dostalo do Krajské nemocnice Liberec (KNL) několik pacientů s komplikacemi spojenými s koronavirem, avšak jejich počet je výrazně nižší než v předchozích letech. Jedná se o jednotky případů a nikdo z nich nekončí na jednotce intenzivní péče. Většinou jsou hospitalizování pouze na infekčním oddělení, kde jsou po několika dnech propuštěni domů.
„Téměř všichni pacienti, které jsme u nás v poslední době hospitalizovali, byli věkově nad sedmdesát let. Převážně mají svoje onemocnění jako například srdce, plic či diabetes a nákaza koronavirem u nich probíhá závažněji,“ upřesnila vedoucí oddělení ústavní epidemiologie a hygieny KNL Jana Prattingerová.
Oproti dřívějším vlnám má ta letošní výrazně menší úmrtnost. Posledního zemřelého s covidem evidují hygienici v Libereckém kraji 27. června, od té doby nikdo s covidem nezemřel. Dohromady letos s covidem zemřeli v Libereckém kraji tři lidé.
Potvrzují se dřívější předpoklady, že covid nevymizí, ale zůstane s námi jako jedno z respiračních onemocnění. S nímž se, podobně jako s chřipkou, většina lidí vypořádá bez vážnějších komplikaci – avšak některým jedincům, oslabeným chronickým onemocněním, může přinést obtíže. U lidí, kteří nemají přidružená onemocnění, tak se covid-19 projevuje například rýmou, bolestí hlavy, velká únava či omezení čichu.
Hygienici i lékaři doporučují všem, kteří patří mezi rizikové skupiny, nechat se přeočkovat posledním typem vakcíny proti koronaviru a jelikož se blíží chřipková sezóna, tak i očkování proti chřipce a u starších lidí i o očkování proti pneumokokovým nákazám.
„Jsou to všechno infekce, které zhoršují základní onemocnění a pacienti, kteří mají kumulaci přidružených nemocí, často končí s komplikacemi v nemocnicích a v některých případeh to může skončit úmrtím pacienta. Tělo nezvládne další zátěž, která souvisí s respiračním onemocněním,“ dodala Prattingerová.