Kompromisem skončilo vyjednávání o výši smluvního nájemného, které by měli od nového roku platit lidé, jež bydlí v domech společnosti CPI Byty na českolipských sídlištích Sever a Kopeček. Podle třetího, a posledního, návrhu cen CPI slevilo podle velikosti bytu až o šestnáct korun za metr oproti prvotním plánům. Současně s tím majitel bytů výrazně zjednodušil dodatky k nájemním smlouvám.

CPI Byty a.s. vlastní v České Lípě zhruba sedmnáct stovek bytů na sídlištích Sever a Kopeček. Protože podle zákona končí regulace nájemného v takřka celé republice ke konci letošního roku, zahájila společnost před několika měsíci s nájemníky vyjednávání o výši tržního nájemného. Podle původního návrhu měla v příštích třech letech stoupat činže ze současných šestačtyřiceti korun za metr o deset až patnáct korun podle velikosti bytu.

S tím však nájemníci nesouhlasili a hromadně odmítali podepisovat dodatky ke smlouvám jak v prvním, tak i v druhém kole vyjednávání. Díky tomu docílili toho, že CPI ustoupilo ze svých původních požadavků.

„Například u bytu tři plus jedna se nájemník po třech letech dostane na průměrnou cenu šedesát čtyři korun za metr oproti původním šestasedmdesáti korunám,“ informovala Monika Rejnartová z občanského sdružení Za klidný Sever, které hájí zájmy nájemníků CPI Byty.

„Chceme minimalizovat případné soudní žaloby, a proto se společnost CPI Byty rozhodla, že udělá vstřícný krok. V těchto dnech rozesíláme nájemníkům, kteří dosud nepřistoupili na dodatek k nájemní smlouvě, třetí dopis s výzvou k dohodě nad novou výší regulované činže,“ píše se v oficiálním stanovisku CPI Byty.

Součástí dopisu je zmíněný dodatek k nájemní smlouvě, který je na základě připomínek nájemníků výrazně zjednodušený na nutné minimum: specifikace bytu a navržené zvyšování nájemného v následujících třech letech. Podle něj budou lidé platit tržní nájemné až od 1. února 2011 a proti jeho podpisu obdrží certifikát na nová plastová okna.

„Navíc ti z nájemníků, kteří si je už nechali udělat na vlastní náklady, mají šanci, že s nimi bude společnost individuálně řešit slevu na nájemném, pokud doloží oprávněnost investice,“ řekla Monika Rejnartová.

„Zástupci CPI rovněž přislíbili, že peníze z nájemného nepůjdou do společného fondu, kam se sdružují peníze od všech nájemníků z celé republiky, ale Českolipané budou mít svůj vlastní. Z něj se budou čerpat finance na údržbu domů a bytů na sídlištích,“ doplnila Rejnartová.