Spor mezi občanským sdružením Za klidný Sever a firmou CPI, která vlastní byty na českolipském sídlišti Sever, se vyhrocuje. Na státní zastupitelství míří trestní oznámení na CPI pro podezření z úvěrového podvodu.

„Po dlouhé úvaze nás k tomu vedlo několik faktů, a to velmi vysoké zástavy sídlišť v České Lípě, Třinci a Ústí nad Labem,“ píše v tiskovém prohlášení předsedkyně sdružení Iveta Kühnová. Podle ní k tomuto rozhodnutí přispěla i nekomunikativnost ze strany CPI. „Chtěli jsme vysvětlení, proč se tak děje, proč rostou zástavy na zmiňovaná sídliště, do nichž se neinvestuje, ale odmítli nás,“ doplnila zakládající členka sdružení Monika Rejnartová.

Občanské sdružení Za klidný Sever proto podalo trestní oznámení na jednatele společnosti CPI Byty a.s., případně na pracovníky Raiffeisen Bank a.s. pro podezření z trestného činu podvodu či možného úvěrového podvodu.

Společnost CPI Byty a.s., se ke kroku občanského sdružení odmítlo vyjádřit. „Nemám k tomu oprávnění. Vyjádření poskytne naše tisková mluvčí po návratu z dovolené,“ zdůvodnil property manager CPI Byty a.s. Petr Eichler. V trestním oznámení se podle Rejnartové píše o tom, že společnost CPI Byty zastavila své byty u Raiffeisen Bank, a to na základě smlouvy zástavní za poskytnutý úvěr ve výši dosahující takřka dvou miliard.

„Úvěr banka poskytla přesto, že společnost CPI Byty a.s. u ní již úvěry měla a nesplácela je. V podstatě jen nové půjčky umořily ty předchozí,“ přiblížila obsah trestního oznámení Iveta Kühnová. Ta připustila, že neznají výši plateb ze strany CPI, ale na základě jejich propočtů by měsíční splátka ve prospěch banky měla být zhruba patnáct miliónů. Podle sdružení přitom CPI vybere na nájemném odhadem kolem osmi milionů měsíčně.

„Z toho je zřejmé, že společnost nemůže dostát svým závazkům, které vyplývají z poskytnutého úvěru. Přesto jej získali. Navíc podle neoficiálních informací ze strany řadových zaměstnanců společnosti CPI Byty a.s., nemá firma žádné finanční prostředky. To se týká bytů, které má společnost ve vlastnictví v České Lípě,“ píše se doslova v trestním oznámení, které sdružení podalo na Vrchní státní zastupitelství v Praze.

„Doufáme, že se účelové zástavy sídlišť řádně prošetří a Vrchní státní zastupitelstvo vnese jasno a ukončí tak spekulace, které se nabízejí,“ dodala předsedkyně Iveta Kühnová.

Autor: Tomáš Mařas