Novoborský Crystalex byl včera dopoledne hodinu bez elektřiny.

Společnosti ČEZ došla trpělivost s celou skupinou Bohemia Crystalex Trading, která za elektřinu dluží v řádech stovek milionů korun.

„Skupina ČEZ s vedením skupiny Bohemia Crystalex Trading poslední měsíce intenzivně, ale neúspěšně hledala řešení jejích dluhů vůči Skupině ČEZ. Dluhy firem však v minulých třech měsících vzrostly tak enormně, že ČEZ musel k tomuto kroku přistoupit,“ sdělila mluvčí společnosti ČEZ Eva Nováková.

O plánovaném odpojení podle ní ČEZ skupinu BCT informoval v dostatečném předstihu tak, aby mohla přijmout technologická opatření vedoucí k minimalizaci škod spojených s přerušením dodávky elektřiny.
Cíl výstražného odpojení je jasný. Pokud Crystalex nezaplatí, přijde o elektřinu nadobro.

„Dáváme tak jednoznačně najevo, že pokud nebudou pohledávky uhrazeny, přistoupíme již příští týden k trvalému odpojení všech odběrných míst. K odpojení přistoupíme v rámci rovného přístupu k zákazníkům, kteří řádně neplatí za elektřinu, bez ohledu na velikost holdingu,“ říká mluvčí ČEZu.

Vedení Crystalexu proto musí rychle hledat řešení. Peníze na zaplacení ale Crystalex nemá a řešení se tak snaží nalézt v bankách, kterým už nyní dluží nemalé peníze.

„Zástupci společnosti Porcela Plus a Bohemia Crystalex Trading budou řešit vzniklou situaci s výborem věřitelských bank. Cílem je zajištění dalšího provozního financování,“ sdělil mluvčí zadlužených společností Karel Samec.

„Zaplaťte, jako platí ostatní. V opačném případě už za týden o elektřinu přijdete nadobro,“ vzkazuje ČEZ do Crystalexu.

Důvodem současných problémů s penězi je podle Karla Samce především krize na finančních trzích, kvůli které se nepodařilo dokončit finanční restrukturalizaci obou firem.

„Hypoteční krize v USA a její efekt znemožnily dokončení přefinancování starého úvěrového zatížení obou skupin ještě z dob IPB. Bankovní věřitelé se také neshodli na variantě vstupu strategického investora, který by tuto záležitost vyřešil,“ vysvětluje Karel Samec. To vše a navíc rychle posilující koruna přivedlo Crystalex k velkému omezení zdrojů provozního financování, tedy do velkých problémů, kdy jen za elektřinu firmy dluží stovky milionů.

Obehrané písničky o americké hypoteční krizi a silné koruně ČEZ nezajímají a do Crystalexu v podstatě jeho vední vzkazuje: „Zaplaťte, jako platí ostatní. V opačném případě už za týden o elektřinu přijdete nadobro a nezajímá nás, jak velká jste společnost!“

Podnik Crystalex je jedním z největších zaměstnavatelů na Českolipsku a v Novém Boru tím vůbec největším. Pracuje zde téměř 1700 zaměstnanců.

Podobnost s Falconem se nabízí

Těsně před tím, než nastal konec mimoňského Falconu, došlo ke stejné situaci: podnik byl odpojený od elektřiny. Majitel Jaroslav Navrátil v červnu letošního roku vysvětloval, co vedlo k této situaci. „Hlavním důvodem je kurs dolaru a libry, respektive rostoucí kurs koruny. Ztráty způsobené kursem šly do takových částek, že jsme to nebyli schopni ustát. Navíc dvě firmy v USA, kterým jsme dodávali, zkrachovaly, a my jsme přišli o peníze,“ řekl Deníku Jaroslav Navrátil.

Firma se tehdy dostala do situace, kdy neměla dostatek volných finančních prostředků na svůj provoz. „Hledali jsme strategického partnera a vyhlídky byly ještě donedávna dobré. Dal jsem do Falconu i veškeré vlastní prostředky, bohužel zaměstnanci nevydrželi a podali insolvenční návrh.“

Jak uvedla mluvčí českolipského úřadu práce Marcela Ottová, průběžně situaci klíčových českolipských zaměstnavatelů monitorují, neboť silná koruna může způsobit problémy na trhu práce.