Novoborský sklářský gigant jako jeden ze dvou podniků skupiny Bohemia Crystalex Trading dostane šanci na záchranu. Vyplynulo to z pondělního jednání vedení společností s věřitelskými bankami.

„Dohodli jsem se na pokračování výroby v konkurenceschopných provozech sklářské skupiny. Výroba tedy bude pokračovat v Crystalexu Nový Bor a Sklárnách Kavalier. Vedení společnosti BCT již požádalo v rámci insolvenčního řízení soud o vyhlášení moratoria v obou těchto firmách a mateřské Bohemia Crystalex Trading,“ uvedl mluvčí společnosti Karel Samec.

Podání žádosti o moratorium zatím formou faxu potvrdila i pracovnice městského soudu v Praze, u kterého se insolvenční řízení vede. „Soud má jeden den na rozhodnutí, zda moratorium schválí nebo ne,“ sdělila. Jednodenní lhůta se začne počítat od doručení originálu žádosti.

Pokud soud žádosti vyhoví, bude mít Crystalex stejně jako další dvě firmy, které o moratorium požádali, zvláštní práva. Ta mu mimo jiné zaručují dodávky energií a surovin, které jsou nezbytně nutné k zachování výroby, a to na celou dobu trvání moratoria, které může soud nařídit až na čtyři měsíce.

Zvláštní oprávnění se vztahuje také na hrazení dluhů společnosti. Dlužník totiž v tomto případě může přednostně hradit ty dluhy, které bezprostředně souvisejí se zachováním provozu jeho podniku a vznikly v posledních třiceti dnech před vyhlášením moratoria nebo po něm. To v podstatě znamená, že dluhy starší jednoho měsíce hradit společnost zatím nemusí a někteří věřitelé jsou tímto znevýhodněni vůči těm ostatním.

„Cílem moratoria je snaha o udržení běhu podniku, a to i na úkor rovného postavení všech věřitelů,“ vysvětluje cíl tohoto nástroje ministerstvo spravedlnosti na svých internetových stránkách.

Mezi tyto věřitele patří i první společnost, která se k soudu se svou pohledávkou přihlásila. Tou je společnost IMI International, která v prvním pololetí letošního roku Crystalexu vystavila celkem 92 faktur za materiál na opravu výrobních linek, avšak zaplaceno nedostala. Výše dluhu se tak vyšplhala až na 3,6 milionu.

Pokud soud moratorium skutečně schválí, nebude možné po dobu jeho trvání na společnost vyhlásit úpadek a Crystalex tak získá čas na vyřešení krize.

Řešením bude pravděpodobně hledání silného investora, který do novoborského podniku napumpuje miliardové investice. O tom, v jaké fázi jsou jednání s případnými investory, zatím všichni zarytě mlčí.

Neoficiální informace českolipského Deníku však říkají, že ve hře jsou hned čtyři investoři, a to jedna arabská společnost, společnosti z Německa a Ruska a také finanční gigant PPF pod vedením nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, jehož majetek v letošním roce odhadl časopis Forbes na neuvěřitelných 9 miliard dolarů, tedy přibližně 150 miliard korun.