Společnosti Bohemia Crystalex Trading a Porcela Plus podali k soudu návrh na zahájení insolvenčního řízení.

„Tento krok fakticky znamená, že obě skupiny jsou již od okamžiku podání návrhu chráněny před nároky svých věřitelů,“ vysvětluje mluvčí obou společností Karel Samec. K tomuto kroku přivedl zadlužené společnosti fakt, že společnosti ČEZ došla s Crystalexem trpělivost a kvůli stovkám milionů dluhů výstražně na hodinu zamezila dodávkám elektřiny s tím, že pokud vysoké dluhy Crystalex nezaplatí, odpojí už v tomto týdnu dodávky elektřiny nadobro.

Nyní musí soud do patnácti dní rozhodnout, zda obě společnosti splňují podmínky pro vyhlášení úpadku, nebo ne.

„Pokud rozhodne o úpadku, tak v následujících dvou měsících mohou věřitelé přihlašovat své pohledávky. Během této lhůty se také rozhodne, zda se úpadek vyřeší konkurzem nebo takzvanou reorganizací. Důležité je, že v této době může podnik normálně fungovat, tedy vyrábět,“ pokračuje Karel Samec.

To však není tak úplně pravda. Bez elektřiny se vyrábět nedá a ČEZ je stále připravený elektřinu do podniků holdingu přestat dodávat.
„Vzhledem k tomu, že stále dochází k novému vývoji, situace si z naší strany vyžádá právní rozbor, jehož výsledek určitě vstoupí do našeho rozhodování o přerušení dodávky. Naše připravenost však stále trvá. V rámci rovného přístupu k zákazníkům se chceme zachovat k velkému holdingu stejně, jako bychom se zachovali k malému podniku, který by neplatil za dodávky elektřiny,“ vysvětluje mluvčí společnosti ČEZ Eva Nováková.

„Jednání se nebráníme. Co však jednání ztěžuje je fakt, že tyto společnosti už v minulosti svým slibům nedostály. I přesto jsme vůči nim vstřícní a jednáme nadále jak s nimi, tak se syndikátem jejich věřitelských bank, s nimiž, jak doufám, najdeme řešení. Pokud ne, jsme připraveni dostát svému slovu a dodávkám elektřiny do podniků zamezit,“ dodává.

Rozhodování o odpojení elektřiny konkrétně do novoborského podniku Crystalex jim bude komplikovat také skutečnost, že s odpojením Crystalexu by byl bez elektřiny ještě internát místní sklářské školy a obytný dům ve stejném areálu.

„Bohužel nájemníci domu i škola mají smlouvu s Crystalexem. Pokud se skutečně rozhodneme ukončit dodávky do Crystalexu, stejný osud čeká i internát a nájemníky domu. Nyní intenzivně jednáme o tom, jak tomu zabránit a najít náhradní řešení, avšak to není vůbec jednoduché,“ říká Eva Nováková.

Dluhy Crystalexu jsou závratné

Společnosti Bohemia Crystalex Trading a Porcela Plus k dnešnímu dni podle vyjádření mluvčího společností Karla Samce dluží jen bankám 2,9 miliardy za sklářskou oblast a další téměř jednu miliardu z části porcelánové. Další stovky milionů dluží za dodávky elektřiny společnosti ČEZ.

Poslední informace o jednání společnosti Bohemia Crystalex Trading s konsorciem věřitelů

Vedení společnosti Bohemia Crystalex Trading se včera odpoledne dohodlo se syndikátem věřitelských bank, že ve spolupráci s poradenskou společností PricewaterhouseCoopers zahájí přípravy k podání žádosti o vyhlášení Moratoria.
Cílem je zachování výroby v klíčových částech sklářské skupiny. Konečné rozhodnutí o dalším postupu bude dle dohody s věřitelskými bankami učiněno do konce tohoto týdne. Jednání s věřitelskými bankami v porcelárenské větvi (Porcela Plus) dále pokračují.
Moratorium představuje instrument Insolvenčního zákona, o jehož vyhlášení může požádat společnost do 7 dnů od podání insolvenčního návrhu.
Moratorium na žádost dlužníka (a s nadpoloviční podporou věřitelů) vyhlašuje soud. Tento krok umožňuje pokračování výrobního procesu. Lze jej vyhlásit až na dobu 3 měsíců.
Firmě má zajistit především zachování dodávek surovin a energií, ale případně i dodávky dalšího zboží a služeb. Po dobu trvání moratoria nelze vydat rozhodnutí o úpadku.
Karel Samec, mluvčí společnosti BCT