Jedno z nejprestižnějších ocenění v oblasti životního prostředí má téměř na dosah autobusový dopravce ČSAD Česká Lípa. Flotila autobusů jezdících na plyn největšího dopravce na Českolipsku katapultovala mezi dvanáct nominovaných z celé republiky na ekologického Oskara v soutěži E.ON Energy Globe Award ČR.

„Hodně nás to potěšilo. Už samotná nominace je velmi prestižní ocenění. Považujeme ji za zúročení naší snahy o šetrné chování k životnímu prostředí na Českolipsku," reagoval na výsledky ředitel ČSAD Česká Lípa David Mahdal.

E.ON Energy Globe Award ČR Jedno z nejuznávanějších ocenění v oblasti životního prostředí. Vyznamenává energeticky úsporné projekty tzn. projekty, které šetří energii, přírodu a přispívají k ochraně životního prostředí. Absolutní vítěz získá finanční prémii a především možnost zúčastnit se světového finále, které přenášejí kamery do tří miliard domácností na celém světě.

Do soutěže se přihlásili sami. Našli ji náhodně na internetu. „Řekli jsme si proč to nezkusit, vyplnili dotazník a poslali. O to větší překvapení teď přišlo," řekl David Mahdal.

Ekologický vozový park budoval dopravce deset let. V současnosti tvoří autobusy na plyn jeho dvě třetiny. „Začali jsme postupně s pár autobusy. K tankování nám stačila vlastní nízkokapacitní plnící stanice, ale jak autobusů přibývalo, museli jsme před dvěma lety vybudovat velkou plnící stanici, kde dnes tankuje už šedesát autobusů," vysvětlil David Mahdal.

Paradoxně však v době, kdy mezinárodní porota ocenila přístup českolipského dopravce, ten vyhlásil stop stav na další nákup autobusů na plyn. Musí počkat, jak dopadne diskutovaná několikamiliardová zakázka na zajištění veřejné autobusové dopravy v Libereckém kraji pro roky 2014 až 2024.

Do soutěže, v níž by se mělo utkat přes deset dopravců, jde i ČSAD Česká Lípa. „Než bude rozhodnuto o vítězi, nebudeme vozový park obnovovat. Byla by to nesmyslná investice. Pokud bychom vyhráli, tak budeme v naší snaze o ekologické ježdění pokračovat," doplnil David Mahdal.

Hlasování na internetu

Mezinárodní porota vybrala letos z 217 přihlášených projektů 3 nejzajímavější projekty v kategorii Obec, Kutil, Mládež a Firma.

Ti budou letos v říjnu nu tohoto roku usilovat o konečnou výhru v hodnotě 300 tisíc a právo reprezentovat Českou republiku na světovém finále Energy Globe Award, která představuje nejvýznamnější světové ocenění v oblasti ochrany životního prostředí. O celkovém vítězi rozhodnou hlasováním diváci v sále.

Podpořit dopravce z České Lípy a ještě vyhrát mohou ale lidé na webových stránkách www.energyglobe.cz, kde bude od začátku srpna do konce září probíhat hlasování o nejsympatičtější projekt z dvanáctky nominovaných.