Čtyřkoalice ČSSD + ODS + ANO 2011 + Uděláme pořádek je po včerejšku podle všeho minulostí.

„My jako ANO jsme nabízeli vedení města dohodu. Vyplývalo to tak i z mé schůzky s panem Ranincem. Všechno se ale změnilo, vedení města chce jednat z pozice síly, proto jsme se rozhodli, že vystupujeme z koalice," oznámil ve středu zastupitelům za ANO 2011 místopředseda oblastní organizace ANO Zdeněk Ježák.

Jeho prohlášení sklidilo bouřlivý potlesk z ochozu, na kterém jednání přihlížela veřejnost.

Podle Ježáka se na tomto postupu usnesla celá místní organizace. Proti usnesení se ale přímo na jednání zastupitelstva postavila místostarostka České Lípy za ANO 2011 Alena Šafránková, která hlasovala pro odvolání své stranické kolegyně (a dokonce i dlouholeté kolegyně z Krajské hygienické stanice) Pavly Procházkové, která byla od loňského prosince pověřena řízením městské policie.

Více ZDE: Strážníky v Lípě řídí od půlnoci starostka Žatecká

Koalice jako taková se ale nerozpadá, spíše se dá očekávat, že odcházející ANO nahradí někdo jiný. Včera vedení města nejvíce přizvukoval například komunista František Chot. Být v jedné koalici s KSČM ale nemůže být ODS, které to zakazuje vnitřní směrnice.

Koalici loni po volbách vytvořila vítězná ČSSD s ANO 2011, sdružením Uděláme pořádek v České Lípě a ODS. Dohromady měla koalice 15 mandátů v pětadvacetičlenném zastupitelstvu, bez ANO má jen 11 hlasů, s Šafránkovou by měla 12. „Ohlášení je jedna věc a naplnění toho, jak je rozpad koalice stanoven, je věc druhá. Nechápu, v jaké situaci se nacházíme," řekla po jednání zastupitelstva Žatecká. S ANO chce jednat.

„S nikým jiným nejednám, koaliční smlouva je stále platná. Naše dohody dodržuji," odpověděla dnes v on-line rozhovoru pro Deník starostka Romana Žatecká na dotaz jednoho ze čtenářů, s kým by případně vytvořili koalici v případě, že z ní ANO vystoupí.

Za odvoláním Procházkové jsou spory mezi vedením radnice a strážníky, jež se táhnou od vzniku nynější koalice. Procházková měla situaci uklidnit. Byla pověřena vedením městské policie loni v prosinci, kdy zastupitelstvo po 15 letech odvolalo z pozice ředitele Lubomíra Meryho. Žatecká a další členové vedení města si ale myslí, že Procházková řízení strážníků nezvládla. „Situace v městské policii se neuklidňuje, naopak nervozita a vzájemná napadání vzrůstají," uvedla nedávno starostka.