Nejednu krušnou chvíli už život připravil rodičům čtyřletého Matýska z Kravař. Chlapeček trpí dětskou mozkovou obrnou a nákladná léčba je často nad možnosti rodiny. Pomocnou ruku už prostřednictvím veřejné sbírky podaly desítky lidí. Tento týden vybraná suma naroste o více než 50 tisíc korun díky aukci obrazu, který věnoval českolipský malíř Michal Janovský.

Aukce obrazu lva, namalovaného pastelovými barvami na dřevo, vynesla 33 000 korun.Zdroj: archiv M. JanovskéhoKrásný obraz lva se během jediného dne na Facebooku vydražil za 33 tisíc korun. „Jsem spokojen nejen se samotnou dražbou a sumou, kterou vynesla, ale hlavně se podařilo dostat příběh Matýska mezi další lidi. Kdo se nemohl zúčastnit aukce, poslal peníze na sbírku,“ říká autor díla Michal Janovský.

Vybraná částka na transparentním účtu tak narůstá i po skončení dražby. „Spousta lidí si samozřejmě nemůže dovolit dát desítky tisíc, ale i když sami nemají nazbyt, přesto pomohou. To je pro mě možná ještě působivější,“ podotýká. Peníze rodina malého Matýska využije především na pobyty ve specializovaných centrech, které chlapečkovi pomůžou k prvním krůčkům.

SÉRIE OPERACÍ

Matýsek se narodil v 32. týdnu kvůli infekci v břiše, a i když se zpočátku zdálo být vše v pořádku, nebylo tomu tak. Další vyšetření stanovilo krutou diagnózu: dětská mozková obrna. Ve svých čtyřech letech neleze, nechodí, sám se nenají, neoblékne a je zcela odkázaný na pomoc matky.

Od narození cvičí Vojtovu metodu, jezdí do lázní, má za sebou čtyři ortopedické operace. Tu poslední absolvoval na konci února. Teď ho čeká šest týdnů s nohou v sádře a poté pobyt v rehabilitačním centru v Liberci, na který aktuálně potřebuje rodina nejvíce peněz. „Měsíční pobyt v tomto zařízení stojí 42 tisíc korun. Za jakýkoli finanční příspěvek na Matýskův transparentní účet budeme moc rádi,“ uvádí s velkým poděkováním rodina na facebookovém profilu Pomoc pro Matýska. Číslo účtu je 2701319013/2010.

Matýsek.
Kravaře pořádají sbírku pro chlapce s mozkovou obrnou

Do pomoci rodině se zapojila i obec Kravaře. Na prázdniny chystá ve spolupráci s partnery z řad soukromníků benefiční akci na podporu čtyřletého chlapečka. Proběhne 14. července na tamním koupališti.