Má hodnotu jednoho dolaru a opravdu se s ní dá platit. Budete si ale muset zajet až na tisíce kilometrů vzdálené Cookovy ostrovy, které leží v Tichém oceánu. Veřejnost si první ze série pěti mincí se Čtyřlístkem, na které je vyobrazená celá čtveřice postaviček, prohlédne na veletrhu Sběratel, který ve čtvrtek startuje v Praze.

Syn Jaroslava Němečka, autora Čtyřlístku, Českolipskému deníku vysvětlil, jak celý nápad s mincí vznikl. „Asi před dvěma lety jsme byli spolu s otcem na jedné sběratelské akci se známkami České pošty, na kterých byly vyobrazené postavičky ze Čtyřlístku. A tam nás oslovili zástupci nizozemské firmy Numiscollect, že se jim naše známky líbí a že by chtěli udělat minci," upřesnil Němeček.

Mincí je celkem pět

Do Nizozemska potom Jaroslav Němeček poslal konečných pět návrhů. Jeden se všemi postavičkami Čtyřlístku, na dalších čtyřech jsou jednotliví kreslení hrdinové samostatně.

Mince je zvláštní tím, že kromě reliéfu, tedy vystupování postaviček z povrchu platidla, je na ní použitá i technika smaltování. Což znamená, že Fifinka, Bobík, Pinďa i Fifinka jsou barevní.

Na rubu mince je podobizna anglické královny Alžběty II. „Pro sběratele mají mince daleko větší hodnotu, pokud se s nimi dá opravdu platit. A na Cookových ostrovech je proces registrace platidla nejkratší. Proto si výrobce vybral zrovna tuto zemi," doplnil Němeček mladší.

Ještě před začátkem pražského veletrhu, kde lidé minci poprvé uvidí, probíhala na internetu její aukce, která se zastavila na částce 15 100 korun. Suma poputuje na konto Nadace Leontinka, konkrétně na cestu nevidomých cyklistů na tandemových kolech na paralympiádu do Londýna.

Ti pojedou na velkou sportovní akci podpořit ostatní paralympijské sportovce, kteří bojují o medaile. „Slavnostní předání mince jejímu novému majiteli a finanční částky nadaci Leontinka proběhne v sobotu 8. září," upřesnila za organizátory Olga Pešková.

close Čtyřlístek má svou minci. zoom_in

close Čtyřlístek má svou minci. zoom_in