Tomuto cvičení předcházela tříměsíční příprava a roční ohláška. Hasičské záchranné sbory z České Lípy a Jablonného v Podještědí nacvičovaly za profesionály. Z dobrovolných hasičů to byly jednotky vytipované pro hašení z vrtulníku. Nechyběly sbory dobrovolných hasičů z Nového Boru, Zákup, Mimoně, Dubé, Skalice, Brniště, Doks i České Lípy.

„Každý tu bude mít jednoho plus pět hasičů a budou provádět nácvik,“ prozradil pomocník vedoucího cvičení major Ladislav Vakula, který je mimo jiné velitel stanice Hasičské záchranné služby v České Lípě.

Používali speciální techniku

Navést vrtulník na místo určené k plnění vaku zavěšeného pod strojem byl jen jeden z úkolů. Za silného větru způsobeného listy rotoru hasiči přispěchali s proudnicemi a z vlastních cisteren plnili vak vodou. Tady slouží speciální zahnuté proudnice, které se zaháknou za okraj. Zapřeni nohama o zem, mnohdy patami jeden o druhého, drželi hasiči hadice, skrz které se do závěsného zařízení lila voda.

Plnění netrvalo ani tři minuty a nebylo to vůbec jednoduché. Silný vítr a tlak v hadicích vůbec první část úkolu neusnadňoval. Po naplnění se vrtulník vznesl a za pokynů hasičů z jednotlivých družstev naletěl na místo, kde vodu shodil.

Cvičení všechny bavilo

Dospělí chlapi, hasiči, se špičkovali jako malé děti a pošťuchovali se jako třída na výletě. „To jsem zvědavý, jak to pod tím vrtulníkem udržíš, tu proudnici,“ se smíchem pronesl jeden z nich na adresu vedle stojícího kolegy. Ten mu s peprným slovníkem odpověděl, že může být naprosto v klidu. Chlapi si to užívali, a když přišli na řadu, tak všichni dohromady fungovali jako dobře promazaný stroj a nakonec navedli vrtulník na cíl.


Závěsné zařízení uchycené pod vrtulníkem se zdálo malé, ale vešlo se do něj osm set litrů vody. Odpoledne bylo k vidění dvanáct shozů na cíl, který představoval místo požáru. Před cvičením takového rozsahu ovšem musí všichni projít školením a teprve potom se může přistoupit k samotnému nácviku.

Využijí znalosti v praxi

„Tento způsob hašení se využívá často, nedávno při požáru v Jetřichovicích na Děčínsku. Tam se taky využila letecká hasičská služba,“ doplnil Ladislav Vakula. Hašení z vrtulníku se používá v nepřístupném terénu, kde je obtížné zásobování vodou. Nedá se ovšem použít třeba k hašení požárů v roklích, za velkého větru, nebo špatné viditelnosti.

Jak dodává velitel Hasičského záchranného sboru v České Lípě: „V rokli se nemůže vrtulník přiblížit k požáru, vznikají turbulence a dopadne jenom mlha, voda se odpaří.“ Nehasí se ovšem pouze pomocí vrtulníku, ale třeba i klasických letadel jako třeba Dromader. Ten má možnost vynést k obloze tisíc dvě stě litrů vody.

Autor: Tomáš Mařas