„I přes nepříznivé počasí, které letošní šestý ročník Cvikovského žehnání motorek provázelo, se vybralo krásných 58 740 korun. Všem, kteří přispěli, patří velké poděkování,“ říká za organizátory Štěpána Šaldová.

Peníze motorkáři věnovali rodině prostřednictvím nadačního fondu Kapka naděje. Jeho ředitelka Ditta Loudilová a projektová manažerka Pavlína Vacátková na akci ve Cvikově nechyběly, stejně jako Samík se svými rodiči, kteří dorazili až z Plzně. Finance pomohou s úhradou lázeňské péče, kterou chlapeček nutně potřebuje.

Samík se narodil předčasně a bezprostředně po porodu se u něj projevil centrální hypotonický syndrom, jehož příčiny lékaři dodnes neznají. Kvůli problémům s dýcháním a naprosté absence polykacího a sacího reflexu prožil chlapeček dlouhé čtyři měsíce na jednotce intenzivní péče.

Doktoři mu nedávali mnoho šancí na hezké dětství a běžný život. Vyhaslé reflexy včetně svalové slabosti mu neumožňují polykat, a tak před dvěma lety dostal do bříška hadičku, do které mu rodiče pravidelně podávají speciální stravu.

Díky velmi náročným rehabilitacím, pomoci odborných center, rané péči a fyzioterapií nakonec dokázal překonat všechny prognózy lékařů. Začal se hýbat, naučil se lézt, na malou chvilku se postavil s oporou a zvládne dokonce i pár krůčků s chodítkem. I tak ale nadále objevuje svět z vozíku.

Mohlo by vás zajímat: Mladí umělci v akci. Českolipsko hostilo sklářské sympozium dětí

Díla z dětského sympozia jsou nyní k vidění v Severočeském muzeu v Liberci. | Video: Crystal Valley