VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cvikov, Ralsko, Mimoň: Na radnicích budou změny

Českolipsko /ANKETA/ – Na nového starostu si budou po osmi letech zvykat ve Cvikově. V Mimoni voliči zřejmě nemusí očekávat žádné rapidní změny. Na radnici v Ralsku proběhnou nepatrné změny, starostou zůstává Miloš Tita, ale na post místostarostky usedne Šárka Kalvová.

19.10.2010 0
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Foto: Deník

To je výsledek voleb ve zbývajících třech městech na Českolipsku.

CVIKOV

Cvikov zaznamenal průměrnou volební účast 43,11% a voliči si mohli vybrat z osmi kandidujících subjektů. Z nich dva, KDU - Čs.str. lidová a Sportovci pro Cvikov, nepřekročili potřebnou pětiprocentní hranici k získání mandátu do zastupitelstva.

O pouhých devět hlasů zde zvítězili Nezávislí před ČSSD (5210 hlasů), v těsném závěsu se však drží ještě ODS s 5093 hlasy a Sdružení pro rozvoj Cvikova s 5051 hlasem.

Vítěz si vybojoval pět mandátů a odnáší si i vavříny pro kandidáta s nejvyšším počtem hlasů. Je jím Ivo Čeřovský, kterému voliči dopřáli celé 503 hlasy. Lídři dalších tří stran mohou být spokojení se ziskem čtyř mandátů, navíc Jaroslav Švehla (ODS) se v celkovém pořadí všech kandidátů s pěkným 461 hlasem umístil na druhém místě. Tři mandáty získala KSČM za 3589 hlasů a jeden si odnáší lídr TOP 09 (celkem 1976 hlasů).

„Jsem rád, že jsme obhájili pozici z minulého období, i když těsně. Velmi posílila ČSSD, což odráží celorepublikovou náladu,“ komentoval výsledek dosavadní starosta Ivo Čeřovský.

Hledají starostu

Nezávislí nyní vyjednávají o podpoře s ODS a se Sdružením pro rozvoj Cvikova. Jejich tématem je i to, kdo usedne na post starosty. Ivo Čeřovský, kterému voliči dali nejvíce hlasů, končí.

„Důvěra lidí mě těší, ale mám za sebou dvě funkční období a rozhodl jsem se, že se vrátím na místo ředitele naší základní školy,“ vysvětluje Ivo Čeřovský. Kdo usedne místo něj, je zatím předmětem povolebních vyjednávání. Podle předběžných informací by měl ale ve funkci místostarosty zůstat Jaroslav Švehla.

Zastupitelé

Jaroslav Hanzlíček (nez.TOP 09), Dalibor Vojtěch (ČSSD), Michal Vojtěch (ČSSD), Radomír Schindler (ČSSD), Darek Stejskal (ČSSD), Ivo Čeřovský (nez.), Šárka Jakobi (nez.), Ludmila Sýkorová (nez.), Miroslav Novotný (nez.), Pavel Neckař (nez.), Jaroslav Švehla (ODS), Jarmila Skopová (ODS), Jiří Jirák (ODS), Marek Říha (nez.ODS), Petr Beránek (nez.), Jan Herclík (nez.), Ita Krafková (nez.), Josef Dostál (nez.), Marta Studničná (KSČM), Miroslav Hokr (KSČM), Petr Kořínek (KSČM)

MIMOŇ

Málo voličů přišlo k volebním urnám v Mimoni, pouze 35,14%. Přitom měli z čeho vybírat. Hned jedenáct subjektů jim nabízelo možnosti, jak v příštích letech ovlivnit život ve městě.

Na plné čáře zvítězila Mimoňská obroda (OHMO) s 29, 46%, a získala tak šest křesel. Následovala Strana pro otevřenou společnost (15,17%), která vybojovala tři mandáty. O jeden méně má ČSSD (12,61%) a KSČM (8,99%). Po jednom křesle obsadí Sdružení nestraníků (8,77%), ODS (8,47%), TOP 09 (6,38%) a mimoňáci.cz (6,34%).

„Jsem strašně rád, je to úspěch. Důkazem toho je, že si lidé v Mimoni stojí za tím, co jsme tu za čtyři roky společně, podotýkám společně, budovali,“ reaguje dosavadní starosta František Kaiser.

Nováčkem v novém mimoňském zastupitelstvu je Marek Steinfest, předseda fotbalového oddílu TJ Jiskra. „Vůbec jsem nepočítal s tím, že bych se tam dostal, a proto jsem moc překvapený. Je dobře, že lidé v Mimoni dali ve volbách najevo, že nechtějí zásadní změnu ve vedení města, protože k tomu není důvod. Důvěry, kterou jsem od občanů dostal, si moc vážím,“ dodal úspěšný kandidát Strany pro otevřenou společnost Marek Steinfest.

Zastupitelé

Jindřich Krous (nez.), František Kaiser (OHMO), Petr Slavík (OHMO), Eva Frýdová (OHMO), Petr Král (nez.OHMO), René Zubko (OHMO), Osvald Hons (OHMO), Jaroslav Jirůtka (nez. ODS), Stanislav Baloun (nez. SOS), Václav Konopiský (nez.SOS), Marek Steinfest (nez.SOS), Šárka Krousová (TOP 09), Lenka Grešlová (nez.SN), Pavel Ráček (ČSSD), Nikolaj Štaňko (nez.ČSSD), Petr Řeháček (nez.KSČM), Miroslav Schleier (KSČM)

RALSKO

V Ralsku už je jasno S volebními výsledky v Ralsku zamávala ČSSD, která výrazně posílila zejména u voličů v Kuřívodech. K volebním urnám přišlo 41,3% oprávněných voličů, kteří vybírali ze sedmi politických subjektů. Do zastupitelstva se oproti minulým rokům neprobojovala Strana pro otevřenou společnost.

Nejúspěšnější byla KSČM (25,64%), která obsadí čtyři křesla v zastupitelstvu. ČSSD skončila druhá s 19,84% a připadnou jí tři křesla. Stejný počet křesel obsadí třetí SNK Evropští demokraté (17,72%). Po dvou zastupitelích budou mít Iniciativa nezávislých Ralsko (15.61%) a TOP 09 (11,06%). Poslední mandát pak získala nová strana v Ralsku – Suverenita – blok Jany Bobošíkové (6,51%).

Nejvíce preferenčních hlasů získal František Procházka (194), o dva hlasy méně měla Šárka Kalvová a třetí v počtu hlasů – 190 – skončil dosavadní místostarosta Václav Bilický. Všichni za KSČM.

„Chtěli jsme mít zastoupené všechny části Ralska, a to se nám počtem mandátů splnilo. Díky tomu tak bude mít svého zástupce v zastupitelstvu i Náhlov,“ komentuje Václav Bilický, lídr KSČM. Ti uzavřeli koalici s iniciativou nezávislých Ralsko a TOP 09. Výsledkem povolebních vyjednávání je shoda na tom, že na postu starosty zůstává Miloš Tita.

Václav Bilický, ale přes vítězství i vysoký počet preferenčních hlasů, ve funkci místostarosty nezůstane. „Přenechám ji mladším. Vybrali jsme Šárku Kalvovou,“ doplňuje Bilický.

Zastupitlelé

Miloš Tita (INR), Jaroslav Sluka (INR), Lenka Nováková (nez. Suverenita), Oto Váradi (nez. SNK ED), Jindřich Šolc (SNK ED), Renata Fleková (nez. SNK ED), František Procházka (nez. KSČM), Šárka Kalvová (nez. KSČM), Václav Bilický (KSČM), Martin Král (nez. KSČM), Miloslav Tůma (TOP 09), Michal Šerý (nez. TOP 09), Miroslav Králík (ČSSD), Vít Veselý (ČSSD), Jaroslav Hlaváč (nez. ČSSD)

Autor: Radmila Pokorná

19.10.2010 VSTUP DO DISKUSE 0
SDÍLEJ:
Kvůli nakloněnému kmenu vánoční jedle na Mírovém náměstí se vedení radnice rozhodlo o odstranění stromu kvůli bezpečnosti. Ráno zde začínají Vánoční trhy.
4

Poryv větru naklonil v Jablonci jedli. Hrozilo, že se vánoční strom zřítí

Osobně vyzvednout nový exponát přijela do českolipského Fehreru starostka Nového Oldřichova Marcela Novotná.
4

Němce nadchlo muzeum. Nyní mu darovali starou stříkačku

Příběh nemocné Terezky vyvolal velkou vlnu solidarity

Česká Lípa – Dobročinná akce na pomoc nemocné dívence z Chlumu, vynesla 30 000 korun. Pomůže i Večer plný dárků, který na pátek chystá florbalový klub.

Policisté počtvrté vybrali nejlepšího okrskáře Libereckého kraje

Liberecký kraj – Zvítězil Jan Horáček z Příšovic.

Jan Rázl z Nového Boru se stal mistrem ČR ve čtyřhře

Liberec, Nový Bor - Tři medaile získal novoborský sportovec Jan Rázl, který hájí barvy Badmintonového klubu Technické univerzity v Liberci na mistrovství České republiky jednotlivců kategorie do 13 let, jehož se v Harcově zúčastnilo celkem 88 žáků a žákyň.

Mladí olympionici oblečou kolekci za půl milionu

Liberecký kraj – 94 mladých sportovců bude kraj reprezentovat na dětské zimní olympiádě, která začíná na konci ledna v Pardubickém kraji.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT