Cenu Sympatie, tedy stavby, pro kterou hlasovalo nejvíce lidí z laické veřejnosti, si z letošního ročníku Stavby roku odnesl Hotel Sever ve Cvikově. „Ceny si velmi vážíme. Chceme ji vystavit v hotelu," uvedl místostarosta Cvikova Jaroslav Švehla.

Rekonstrukci bývalého Hotelu Sever dokončili ve Cvikově v listopadu 2011. Náklady na projekt se vyšplhaly k 62,5 milionům korun. „Sever je za Liberecký kraj také nominovaný do celonárodní soutěže za nejlepší rekonstrukci brownfields za rok 2011," doplnil ještě Jaroslav Švehla.

Vyhrála soukromá vila

V konkurenci jedenácti staveb se vítězem soutěže Stavba roku Libereckého kraje 2012 stala „vila u lomu" v libereckém Vesci. Moderní stavba získala cenu architekta Karla Hubáčka a je prvním soukromým domem, který v krajské soutěži uspěl.

Oceněná vila u lomu je z části jednopodlažní a z části dvoupodlažní objekt s pultovými střechami, stavebně propojený s předsazenou garáží. Stojí na trojúhelníkovém pozemku nad bývalým lomem. Porota ocenila citlivé zasazení do zahrady i sousedství.

Zatímco směrem do ulice se dům tváří jako důstojná dvoupodlažní vila měřítkem srovnatelná s ostatními domy, do zahrady se otevírá domek přiměřený přírodnímu prostředí - nízký se šikmou střechou. „Porota ocenila i střídmé materiálové řešení a také to, že dům je nízkoenergetický," poznamenal mluvčí krajského úřadu Jiří Langer. Vila přišla soukromého investora na 6,5 milionu korun.

Na druhém místě se v hlavní soutěži umístila rekonstrukce náměstí T. G. Masaryka ve Frýdlantu a třetí místo získala nová mateřská škola v jablonecké nemocnici.

Cena místo demolice

Cenu Štěpána Ješe si odneslo město Chrastava za soubor zdvihacích lávek, které vyprojektovala společnost Vaner. Lávky stojí na místě mostků, které před dvěma lety strhla povodeň. Ty nové jsou vybavené hřebenovým mechanismem, který je umožňuje v případě velké vody zvednout, a zvýšit tak průtok v řece.

V rámci soutěže se tradičně uděluje i Cena Junior. Letos ji získal Jan Šebek z ČVUT Praha za revitalizaci bývalého pivovaru v Hrubé Skále na wellness centrum.

„Ve veřejném hlasování zvítězilo nové multifunkční centrum Sever, které vzniklo revitalizací někdejšího secesního hotelu," řekl Langer. Zchátralou stavbu zachránila cvikovská radnice před demolicí. Bývalý hotel postavený kolem roku 1890 získala radnice od likvidátora soukromé firmy za 1,379 milionu korun, dalších 62 milionů bylo třeba na jeho záchranu.

Revitalizaci objektu financovala z velké části Evropská unie. Dnes slouží jako kulturní centrum se společenským sálem, galerií a informačním centrem, své zázemí v něm našly i místní spolky. Lidé ocenili hlavně citlivost, s jakou byla budova rekonstruována. Stavbaři totiž zachovali původní ráz secesní budovy včetně bohatě zdobené fasády.