Nedostatečné kulturní či společenské vyžití a málo možností večerní zábavy, jedním slovem nuda. To je podle průzkumu Czech Tourismu největší slabina turistického ruchu v Libereckém kraji. Má Českolipsko co nabídnout svým návštěvníkům v období dovolených?

Nejvíce vyhledávaným místem regionu je bezesporu Máchovo jezero a Doksy, které během prázdninových měsíců navštíví až třicet tisíc lidí denně. Je–li hezké počasí, je způsob trávení volného času poměrně jasný: koupání, výlety na Bezděz či tajemnou Housku nedaleko. Večer se dá posedět v bezpočtu barů a restaurací, zavítat na diskotéky a do dalších podniků.

Jakmile však prší, je to se zábavou horší. „Kromě jezera nemáme co nabídnout. Pokud trvá špatné počasí delší dobu, posíláme naše zákazníky do České Lípy nebo Mladé Boleslavi, kde jsou kina, muzea či sportovní hala,“ podotýká Alena Langšádlová z penzionu Almi ve Starých Splavech.

Turisté volají po víceúčelové hale

Podle ní by nebylo na škodu, kdyby v Doksech postavili víceúčelovou sportovní halu. „Doksy a Splavy jsou živy z turistů, a ty je třeba si udržet širokou nabídkou služeb. Myslím, že celoroční existenci haly by uvítali i místní, nehledě na několik pracovních příležitostí, které by poskytla,“ podotýká Langšádlová.

Stále více lidí upřednostňuje aktivní způsob trávení volného času, kdy dominuje zejména cykloturistika. Pro tu jsou ideální podmínky například i v okolí Dubé, kde letos očekávají více návštěvníků než v jiných letech.

„Cykloturisté dávají přednost tomu nebýt vázáni na jedno místo, k čemuž je kemp ideální,“ podotýká na základě svých zkušeností správce Augustin Veselý z Autokempu Nedamov. Navíc podle něj jsou kempy také jednou z možností, jak si užít dovolenou za málo peněz.

„To je v dnešní době aktuální otázka, protože řada lidí kvůli finanční situaci nebude mít na dovolenou v zahraničí,“ dodává správce Veselý a připomíná, že už v loňském roce Češi zůstávali doma a vybírali si pro dovolenou právě ubytování v kempech. Na turisty se zde také připravili, kdy město Dubá investovalo do nového moderního sociálního zařízení.

Město má co nabídnout

Česká Lípa je díky své ideální poloze považována za turistickou křižovatku českého severu se spoustou zajímavých cílů na dosah. „Turisté, kteří k nám zavítají, mohou navštívit Městské informační centrum a informovat se o možnostech využití volného času ve městě a jeho okolí,“ říká českolipská starostka Hana Moudrá a dodává, že město má co nabídnout.

„Co se týká kultury, mohou návštěvníci využít nepřebernou nabídku programů kulturního domu Crystal, kina, divadla, Vlastivědného muzea a galerie,“ vypočítává referentka Městského informačního centra Marcela Sládková. Pro zájemce o sport je připraven zrekonstruovaný sportareál, tenisová hala nebo skatepark.

„Z pěších výletů si naši turisté oblíbili jedinečnou národní přírodní památku Peklo, krásný lužní les tvořený skalními pískovcovými stěnami a potoční nivou Robečského potoka,“ popisuje referentka infocentra Jana Nastoupilová. Podle ní z cyklovýletů dominuje nová cyklostezka Varhany a jako naučnou stezku doporučuje zejména příjemnou procházku s mnoha zajímavostmi na území městských lesů s názvem Hubertova naučná stezka.

Liberecký kraj patří spolu s Karlovarským k nejmenším v zemi, přesto se řadí mezi nejnavštěvovanější. Turisté míří do Libereckého kraje nejčastěji za relaxací, turistikou, sportem a poznáním. V průzkumu Czech Tourismu si kromě nudy nejvíce stěžovali na špatné místní orientační značení a dopravní infrastrukturu.

Spokojeni naopak byli s kvalitou služeb pro cykloturisty, úrovní péče o životní prostředí a oceňovali také přátelskost místních lidí.