V Bilém Kostele nad Nisou se zájemci už brzy budou moci projet po novém povrchu cyklostezky. Cyklostezka sv. Zdislavy na konci rekonstrukce propojí Nový Bor s Bílým Kostelem nad Nisou. Tato cyklostezka bude dlouhá celkem 38 kilometrů. „Hlavním cílem projektu je odvést cyklisty z frekventované silnice I/13 a I/9 mezi Libercem a Děčínem,“ uvedl Jan Sviták, náměstek hejtmana Libereckého kraje pro oblast dopravy.

Nově dokončená část směrem na Rozkoš stála přes 15 milionů korun. Na tuto částku přispěl Státní fond dopravní infrastruktury přes 7 milionů korun. Na projektové dokumentaci se významně finančně podílel Liberecký kraj. Stavbu tohoto úseku zajištovali pracovníci spolčenosti EUROVIA CZ.

„Nový úsek cyklostezky sv. Zdislavy o délce 1,2 kilometru mezi Bílým Kostelem a Jítravou je dalším cyklistickým propojením Liberce s malebným Podještědím přes Ještědský hřeben, nyní výrazně bezpečnější a zřejmě i s nejnižším výškovým profilem,“ dodal Miroslav Slatinka, ředitel závodu Liberec, EUROVIA CZ.

Miroslav Synek převzal v rámci projektu Ztracená pomněnka ocenění za všímavost, empatii a pomoc zraněné pohřešované osobě.
Miroslav Synek z Cvikova se stal hrdinou. Našel pohřešovaného školáka

Stavebním pracím se začali věnovat v roce 2022 a skončili s nimi v dubnu letošního roku. Oficiální otevření a zpřístupnění cyklostezky by mělo proběhnout nejpozději na začátku letních prázdnin. „Jsem moc rád, že se dokončil další úsek cyklostezky sv. Zdislavy. První etapa prací začala již v roce 2017, přičemž na přípravě se pracuje již od roku 2012,“ doplnil Sviták.

Dokončená cyklostezka se nachází podél silnice I/13 a navazuje na bývalou silnici I. Třídy z obce Rynoltice, ta je nyní zčásti využívána jako lesní cesta vedoucí z lokality Na Rozkoši před jejím napojením na silnici I/13. Trasa dále pokračuje po bývalé silnici I. třídy a u vodoteče se přimyká k silnici I/13, podél které vede až do obce Bílý Kostel nad Nisou. Trasa je lemována čistě zemědělskými pozemky. Jedná se tedy o stezku obklopenou přírodou bez jakýkoliv okolních staveb.

„Chtěl bych poděkovat panu doktorovi Pavlu Landovi, že s tímto nápadem před lety přišel a dokázal pro něj získat podporu nejen od starostů několika obcí, ale i dalších lidí a nadšenců, kteří fandí cyklistům v našem regionu. Na samém prvopočátku nově se rodící myšlenky bylo využití bývalého kolejiště zrušené železniční trati mezi Svorem, Cvikovem, Kunraticemi a Jablonným v Podještědí. Inspiraci jsme v té době našli v Rakousku i na jižní Moravě, kde tímto způsobem postavili krásné cyklostezky," uvedl Jiří Rýdl starosta města Jablonné v Podještědí a doplnil, že dalším cílem je zvýšení bezpečnosti, protože silnice I/13 byla v minulosti častým úsekem mnohdy i smrtelných dopravních nehod.

Přírodní koupaliště v Novém Boru.
Koupaliště v Novém Boru musí napustit znovu. Sezona začne se zpožděním

Také cyklotrasy kolem Jablonného budou další alternativou cestování například pro rodiny s dětmi nebo pro návštěvníky Lužických a Žitavských hor.

„Z vybudované cyklostezky mám velkou radost. Obec Bílý Kostel nad Nisou se díky tomu stala významnou lokalitou z pohledu cyklodopravy v celém Libereckém kraji. Dochází k propojení dvou významných cyklostezek tohoto regionu – cyklostezky sv. Zdislavy a cyklostezky Odra–Nisa. Došlo také k bezpečnému propojení Liberecka a Českolipska,“ uvedl Jiří Formánek, starosta obce Bílý Kostel nad Nisou.

Liberecký kraj má v plánu v tomto roce investovat do cyklodopravy zhruba 16,5 milionu korun, z toho polovina míří na výstavbu nových cyklotras nebo rekonstrukcí a oprav těch stávajících. „Pracujeme dále na stezce Greenway Jizera, kde již máme žádost o dotaci na úsek z Turnova do Svijan, dalšími žadateli jsou Svijany a Příšovice,“ sdělil náměstek hejtmana.

Mohlo by vás zajímat: Nejen mléko a sýry. Kozí farma ukrývá unikátní sbírku, která je největší v zemi

Zdroj: Ladislava Sdrzallek