Po letech, kdy města a obce na Českolipsku zužovala v zimě maximálně námraza, mají v tomto roce pracovníci zimní údržby plné ruce práce s odklízením velkého množství napadaného sněhu.

Velké množství stížností zaznamenalo město Česká Lípa. Ve snaze najít kritická místa a nasměrovat firmu AVE, která má v Lípě na starost zimní údržbu, proběhla vzájemná setkání přímo ve vytipovaných lokalitách. Výsledkem je, že společnost AVE nasadila více techniky a město začalo systematicky vysílat třicítku veřejně prospěšných pracovníků (VPP). Ti začali od středy 18. ledna likvidovat zledovatělé bariéry na nejvíce zasaženém sídlišti Špičák. Budou pokračovat i na další sídliště.

Jinde pomohou místní

V menších městech a obcích, které nemají najatou externí firmu, se musejí spolehnout na vlastní pracovníky, či místní majitele těžkých strojů.

„U nás když sněží, tak od tří od rána všechno jezdí, pět traktorů, dva chodníkové stroje a jedna multikára. Hned poté nastoupí dva bagry a tři auta, která vozí sníh pryč z města a ze sídliště," říká starosta Zákup Radek Lípa s tím, že práce převážně vykonávají městští zaměstnanci a místní soukromníci. „Výhoda je i v tom, že ten, co má na starosti Kamenici, bydlí v Kamenici. Ten, co má Božíkov, bydlí v Božíkově," vysvětluje Lípa a dodává, že zákupští pracovníci již mají za poslední dva týdny každý přes šedesát hodin přesčasů.