Stále dokolečka jedna a ta samá písnička. Konečně se podařilo najít pozemky, na které by se měly přestěhovat ženy s mentálním handicapem z Domova Sluneční dvůr z Jestřebí. Opět se však proti nim lidé bouří.

Po Zákupech se adresa budoucího pobytu deseti z nich nelíbí obyvatelům Zahrádek. Tam minulý týden záměr lidem vysvětlil krajský radní pro sociální věci Pavel Petráček. „V Zahrádkách jsme se ale na schůzce setkali s tak silným odporem obyvatel, který jsem ještě nezažil. V podstatě nám sdělili, ať si to tedy v obci postavíme, ale že bydlení ženám náležitě osladí," uvedl Pavel Petráček.

Zařízení Domov Sluneční dvůr v Jestřebí je zařazené do pilotního projektu transformace sociálních služeb. Jeho cílem je, aby se ženy s mentálním postižením, které v objektu bydlí, přestěhovaly a žily mezi „normální" zdravou populací.

V praxi to znamená, že všech 52 klientek včetně zaměstnanců opustí stávající starý areál, který navíc stojí stranou od běžné zástavby, a přestěhuje se do okolních obcí. Tam pro ně postaví nové domy na pozemcích, které koupil nebo bude pořizovat jako zřizovatel zařízení Liberecký kraj.

V nich budou ženy žít samostatně, dvacet čtyři hodin denně s nimi však bude ošetřovatelka. Kromě domků vznikne také zbrusu nové takzvané denní centrum.

Tam budou ženy docházet na nejrůznější volnočasové aktivity, mělo by podle Pavla Petráčka stát v Sosnové. Smyslem projektu je dostat ženy z izolace mezi běžné obyvatelstvo a umožnit jim vést život, který se co nejvíce podobá životu zdravých lidí.

S pozemky měli velký problém

Projekt transformace je financovaný z evropských peněz. Aby o ně mohli z kraje žádat, museli nejdříve do 30. června sehnat pozemky, na kterých by domky pro klientky postavili. I když termín stihli, měli s tím představitelé Slunečního dvora a kraje už od začátku problém. Jako první se prodejem pozemků pro jestřebské zařízení odmítli zabývat zastupitelé ve Stráži pod Ralskem. Představitelé Doks zase neměli vhodné parcely. Žádný pozemek od obce nezískali představitelé Slunečního dvora ani v Jestřebí.

„Dvacet čtyři handicapovaných žen je na tak malé město, jako jsou Zákupy, strašně moc. Ve městě navíc přes čtyři stovky lidí podepsaly petici proti tomu, aby se sem ty klientky přestěhovaly," vysvětlil již dříve důvody odmítnutí starosta Zákup Radek Lípa.

Parcelu pak kraji neprodali ani v Oknech. Pozemky, které nakonec zástupci zařízení koupili, získali většinou od soukromníků. Ženy by tak v budoucnu měly bydlet v České Lípě (kraji pozemky prodalo město, pozn.red.), Sosnové, Jestřebí a v Zahrádkách.

„Kraji pozemek prodal soukromník. Bohužel se jedná o parcelu, která stojí přímo uprostřed nově postavených rodinných domů. A lidem se to pochopitelně nelíbí. Nikdo z kraje se s nimi nebavil, postavili je před hotovou věc. V současnosti sepisují petici," upřesnil starosta Zahrádek Ladislav Chvojka.

Na kraji nyní přemýšlí, co se zpupnými Zahrádkami budou dělat. „Přemýšlíme, že bychom realizaci projektu rozdělili do etap. Jednáme o tom s ministerstvem. Poslední, co bychom chtěli je, aby se klientky Slunečního dvora v Zahrádkách trápily. Přestěhování jim má pomoci," doplnil Pavel Petráček.