Potvrzuje to poslední objev ochránců přírody ze Správy CHKO Kokořínsko. Ve skalním hnízdě na kopci Vlhošť objevili na začátku června sokolí mláďata.

„V letošním roce jsme na území CHKO Kokořínsko zaznamenali celkem tři hnízdící páry kriticky ohroženého sokola stěhovavého. Mláďata se ale úspěšně vylíhla pouze jednomu páru hnízdícímu už tradičně v pískovcových skalách Vlhoště," popsal Slávek Valda ze Správy CHKO Kokořínsko.

Dva plus jedna

Ve skalním hnízdě, jehož přesné umístění ochránci přírody tají, našli celkem tři malé sokolíky. „Dva samečky a jednu samičku," upřesnil Valda. Mláďata dostala na místě kroužky, podle kterých budou rozpoznatelní.

Hnízdící pár na nejvyšším kopci Polomených hor vyvedl tři mláďata. V okolí Blíževedel na Českolipsku hnízdil sokol na staré borovici podle potvrzených pozorování ještě v letech 1954 a 1955. Podle už neověřených informací setrvával až do roku 1962 i v okolí Vlhoště. Od té doby ale na několik desítek let neexistovala o hnízdění sokolů v této části okresu Česká Lípa žádná zpráva.

Poprvé před 13 lety

Vše se začalo měnit před dvaceti lety. Od roku 1995 se začaly množit zprávy o jednotlivých pozorováních sokolů obvykle v době mimo hnízdění. Potvrzení těchto zpráv ale přišlo až o šest let později. V roce 2001 se podařilo zdokumentovat hnízdění páru sokolů v přírodní rezervaci Vlhošť. Sokoli zde vyvedli dvě mláďata. Na jaře dalšího proto ochránci přírody s napětím očekávali, zda se sokoli vrátí. Nezklamali a opět zahnízdili a vyvedli již tři mláďata.

I proto bylo hnízdo střeženo, navíc došlo k několika incidentům s horolezci, kteří ignorovali zákaz lezení, který na Vlhošti platí.

Vlhošť, nejvyšší kopec Polomených hor, se tak nyní stal rodištěm další sokolí generace. Přírodní rezervace Vlhošť je také zajímavá tím, že se tu vyskytují dva druhy pavouků, které jinde v Česku nelze nalézt.