Podnik rozjíždí nový provoz a chce koupit také budovu bývalé školky, se kterou sousedí v ulici Bedřicha Egermanna v centru Nového Boru. V souvislosti s investicemi plánuje Aktivit zvýšit počet zaměstnanců až o čtvrtinu.„Záleží samozřejmě na tom, jak bude pokračovat konjunktura v našem oboru, ale už nyní přijímáme každý měsíc nové zaměstnance," řekl Deníku jednatel firmy Otakar Válek.

Noví zaměstnanci najdou práci především v montážní hale, kterou Aktivit nechal postavit v průmyslové zóně v novoborských Arnultovicích. Tamní prostory poslouží například ke skladování hutního materiálu a takovým provozům, které se podle Válkových slov do centra města nehodí. „Montážní hala nyní přechází do zkušebního provozu. Nechali jsme si vypracovat také projekt na nástavbu administrativní části objektu, která celému areálu dodá nádherný vzhled," líčí Válek.

Další významné rozšíření firma chystá vedle svého stávajícího sídla v ulici Bedřicha Egermanna, kde usiluje o koupi bývalé mateřské školy, se kterou z jedné strany sousedí. V objektu z roku 1875, kde dříve bývaly i jesle, mají zaměstnanci najít v první řadě moderní sociální zázemí, projekt ale počítá i s bydlením.

„V části, která je blízko firmě, by vznikla pěkná jídelna, takzvaná denní místnost, kde by mohli zaměstnanci pohodlně trávit čas vymezený pro přestávky," uvádí majitel firmy. „Máme v úmyslu tam zřídit i nějaké byty, které bychom k pronájmu přednostně nabídli našim zaměstnancům," dodává.

O tom, zda Aktivit bude moci zrealizovat své plány, rozhodnou dnes odpoledne novoborští zastupitelé.

Budovu bývalé mateřské školy vlastní město Nový Bor. Radnice se ji rozhodla nabídnout k prodeji po tom, co školku definitivně uzavřela letos v srpnu. Jednak kvůli špatným hygienickým podmínkám, ale i proto, že míst pro děti v předškolních zařízeních je v Novém Boru dostatek.

Aktivit byl jednou z mnoha firem, které o koupi za cenu 2 milionů 307 tisíc projevily zájem, ale zároveň jedinou, která o prodej stála i po tom, co si objekt ve špatném technickém stavu prohlédla. Potvrdil to starosta Nového Boru Jaromír Dvořák. „Město na základě znaleckého posudku stanovilo minimální prodejní cenu, soutěž vyhlásilo veřejně a já nevidím jedinou překážku, proč bychom to zájemci neprodali," říká Dvořák.

V záměru firmy vidí bonusy, které městu mohou přinést řadu výhod do budoucna. „Nemám nic proti sklu, ale je velmi důležité, že to není právě jeden ze sklářských oborů. Bude tady průmyslová inteligence a na druhou stranu jde o obory, které se nepotýkají s možností krize tolik, jako ty sklářské," uvažuje novoborský starosta.

Areál bývalé školky se rozkládá na ploše 1727 metrů čtverečních. Jde o jednopodlažní budovu s částečným podsklepením a podkrovím. V případě, že ji Aktivit získá do svého vlastnictví, čekají jej nemalé investice. Jak říká Válek, firma s nimi ale počítá, navíc ji chtějí ještě vylepšit.

„Jsou dvě alternativy. Pokud bude objekt splňovat podmínky i pro bydlení, tak bychom chtěli podkroví zvednout a po celé straně udělat pěkné byty. Pokud ne, tak bychom využili pouze prostory, které jsou tam nyní," vysvětluje Válek. V každém případě by se ale budova dočkala nového pláště nebo také bezbariérového vstupu, který v tuto chvíli chybí úplně. „Jde o pár elegantních změn," dodává Válek.

Firma působí na trhu 23 let a zaměstnává ve dvou provozech 116 konstruktérů, kovoobráběčů, montérů, programátorů, technologů a ekonomů. Specializuje se na výrobu montážních linek pro automobilový průmysl, které vyváží i do zahraničí.