Mají důl, ale nemohou v něm těžit. Společnosti Kamenolom Brniště chybí výjimka ze základních ochranných podmínek chráněných druhů rostlin a živočichů. Tu potřebuje, aby mohla požádat o povolení k obnovení těžby kamene na Tlustci, která s přestávkou probíhala od 70. let 20. století a zatím nadobro ustala v roce 2004. Otázka zní, zda je o těžbu stále zájem.

Krajský úřad totiž nyní řízení o udělení výjimky zastavil. „Bylo to na podnět žadatele,“ potvrzuje radní Libereckého kraje pro životní prostředí Jiří Löffelmann. „Je to zvláštní, když za to takovou dobu bojovali. Nikdo nevíme, co je to za trik,“ diví se starosta Velkého Valtinova Josef Lukavec. On osobně, podobně jako většina zastupitelů i občanů, by byl pro zachování přírody. „Byli jsme s tím až za ministrem Richardem Brabcem,“ podotýká starosta.

Všechny obce, kterých by se těžba dotkla, mají v tuto chvíli platné usnesení zastupitelstva, že s jejím obnovením nesouhlasí. „Máme z toho radost, jen to nemusí být konec celého případu,“ upozorňuje předseda českolipské Společnosti za udržitelný život (STUŽ) Miroslav Hudec a poukazuje na skutečnost, že podobná situace nastala, když společnost před několika lety prošla majetkovou transformací. „Celé řízení tehdy muselo proběhnout znovu,“ říká Hudec.

Součástí takového řízení je vždy i prostor pro námitky, který odpůrci těžby doposud pokaždé využili. Od roku 2012 povolil krajský úřad výjimku už třikrát, ministerstvo životního prostředí ale na základě odvolání spolků povolení kraji vždy vrátilo.

Co za náhlým rozhodnutím stojí, by asi nejlépe věděla samotná společnost Kamenolom Brniště. Deníku se ji ale nepodařilo žádným způsobem kontaktovat. Telefonické spojení firma nikde neuvádí, na adrese sídla je rodinný dům, kde nikdo neotvíral. Jedinou možností komunikace je formulář na internetových stránkách, kdy ani po dvou dnech nepřišlo byť potvrzení o přijetí našich krátkých dotazů.

Během následujících několika let zde tedy těžba rozhodně nezačne. Mimo jiné kvůli nutnosti provést od začátku celé řízení o udělení výjimky.

Přestože radní Jiří Löffelmann důrazně upozorňuje, že nestojí na straně těžaře, lze podle něj nalézt na obnovení těžby i výhody. Kromě každoročních příspěvků do rozpočtů dotčených obcí by se vyřešil i současný nevyhovující stav kopce. „Působí tam povětrnostní vlivy, části skály se začínají drolit, to bude určitě v budoucnu potřeba řešit. Je třeba se na problematiku podívat komplexně a najít řešení výhodné pro všechny strany,“ tvrdí Löffelmann.

Kamenolom Brniště na svých internetových stránkách slibuje, že po ukončení těžby plánované na 30 let by po dobývaném kameni zůstala jimi sanovaná a rekultivovaná krajina. „Sanací se odstraní a napraví změny, ke kterým došlo při těžbě. Už během těžby začne probíhat zalesňování oblasti výsevem a výsadbou,“ uvádí těžařská firma na webu.