Plesová sezona je v plném proudu. Pro mnohé je ples společenskou událostí, na které se chtějí zejména dámy blýsknout a ukázat svůj půvab. Mít tu správnou róbu, pěkný účes a líčení dá pěkně zabrat. Ale čas strávený u zrcadla nebo v péči odborníka rozhodně stojí za to.

Speciálně na ples nalíčili a učesali pro Deník dvě půvabné ženy vizážistka Jana Žižková a kadeřník Václav Kulbábl z Liberce.

Vede jednoduchost

„Základem každého líčení je dobrá pleť, od toho se odvíjí vše ostatní. A dobrá zpráva je, že kvalita pleti se dá vždy zlepšit,“ říká vizážistka. Podle jejích rad platí stále stejné pravidlo, buď zvýraznit oči nebo věnovat pozornost rtům.

Trendy jsou momentálně rudé, glamour rty a také by měla žena dbát na to, aby líčení sladila s barvou toalety. „Ne každému ale sluší to, co se právě nosí. Například pokud mám úzké nebo křivé rty, červená rtěnka mi slušet nebude. Ale jestliže se můžu pochlubit dlouhými řasami, ještě je zvýrazním. Nemusím se bát ani odvážnějšího líčení,“ vysvětluje Žižková. Rozhodně není zakázáno používat třeba umělé řasy, to je naopak žádoucí.

Co se týče účesů, i tady platí určitá pravidla. „Ke kratším šatům koktejlkám se hodí účes hladký, vyčesaný. Hodně zdobené šaty víc ladí s jednodušším účesem a opačně,“ radí kadeřník. Také k oblíbeným korzetovým modelům je podle něj lepší mít vlasy vyčesané, třeba do drdolu. „Nenechávat si je rozpuštěné, to pak úplně korzet ztratí efekt. Žena chce přece ukázat šíji a pěkná, odhalená ramena,“ podotýká Kulbábl.

Návrat příčesů

Velký návrat zažívají tuto sezonu vlasové příčesy. Používají se jako výplň drdolu nebo s jejich pomocí kadeřníci prodlužují vlasy. Vždy ale platí, že musí působit přirozeně.

„Příčes má ladit k barvě vlasů. Koupit lze buď na internetu nebo v kamenném obchodě. Rozhodně se vyplatí investovat do dražších příčesů z evropských vlasů než do levnějších asijských. Nevhodné jsou umělé vlasy,“ radí Kulbábl. S umělými totiž už kadeřník nic nesvede. S pravými vlasy může zacházet jako se skutečnými, a tak je třeba obarvit na požadovaný odstín.

Zdobit jen vkusně

Kadeřník i vizážistka se shodují v jednom. Lidé podle nich často podceňují důležitost akce, na kterou jdou a naopak. „Třeba na maturitní ples je nevkusné, když má mladá dívka vyčesaný složitý účes, vypadá to divně a zbytečně se dělá starší. Mladším dívkám sluší jednodušší účesy i modely,“ říkají vizážisté.

U slečen jsou pěkné i ozdoby ve vlasech, třeba drobné květiny nebo malé kloboučky. Ideální je také třpytivý krém. Naprosto out jsou flitry ve vlasech nebo na těle. „Ty se spíš hodí na silvestrovskou veselici,“ dodává vizážistka.