Policistky z Mimoně se na žádost operačního střediska záchranné služby vydaly s defibrilátorem k 69letému muži, který při práci na zahrádce v Pertolticích pod Ralskem upadl do bezvědomí. "Naštěstí jeho kolaps viděla mladá žena, která mu okamžitě přivolala prostřednictvím tísňové linky pomoc a zahájila u něj nepřímou masáž srdce. Náhoda tomu chtěla, že jeho život měly zpočátku v rukách především ženy, protože operační důstojník policie na místo vyslal nejbližší hlídku s defibrilátorem, kterou tvořily jmenované policistky," řekla tisková mluvčí policie Ivana Baláková.

Když policistky převzaly od paní v zahrádkářské kolonii v Pertolticích seniora, kterému do jejich příjezdu poskytovala nepřímou masáž srdce, jedna z nich pokračovala v masáži a druhá připravila k použití defibrilátor. Ten po chvíli doporučil u pacienta výboj, který mu policistky aplikovaly a dál se střídaly v masáži srdce.

close Lenka Smolková slouží u Policie ČR již třináctým rokem,  její kolegyně Daniela Davidová nastoupila po základní policejní škole do praxe teprve 1. května letošního roku a minulý týden absolvovala výcvikový kurz první pomoci s využitím defibrilátoru. info Zdroj: Policie ČR zoom_in K pacientovi dorazila nejen sanita přivolané zdravotnické záchranné služby, ale i vrtulník, který ho transportoval do liberecké nemocnice. Nyní se 69letý muž nachází v péči lékařů koronární jednotky Krajské nemocnice v Liberci.

"Lékaři zdravotnické záchranné služby našim kolegyním za jejich spolupráci na místě, rozvahu a profesionalitu při poskytování první pomoci poděkovali. Poděkování patří i obětavé paní, která si v zahrádkářské kolonii seniora všimla a v rámci svých možností pro jeho záchranu udělala také vše, co v tu chvíli mohla," dodala Baláková.

V rámci projektu "AED pro Liberecký kraj" se policistům podařilo poskytnout včasnou defibrilaci včetně nepřímé masáže srdce už 15 lidem. Tím zajistili jejich přežití do příjezdu zdravotnické záchranné služby. Policisté z Mimoně takto pomohli zachránit už 8 lidských životů.