Kvůli takzvanému Janotovu úspornému balíčku se však také zdvojnásobila sazba daně, tudíž původní dvojnásobek se mění na čtyřnásobek.
„Přikláním se k zachování koeficientu dvě, ale jen za situace, kdy to bude občanům kompenzováno,“ řekla Hana Moudrá.
A vysvětlila také, o jaké kompenzaci uvažuje. „Navýšení daně znamená příjem rozpočtu kolem sedmnácti milionů korun. Navrhnu, abychom pro rok 2010 nevybírali poplatky za odpady.“ Zastupitelé tento záměr uvítali zejména s ohledem na to, že nejvyšší dlužné částky představují právě nezaplacené poplatky za odpady. „Vymáhání malých pohledávek je pracné a neefektivní,“ komentovala zastupitelka Jana Zejdová.
Dluhy se jen těžko vymáhají
„Dlužné částky za odpady dosahují ke třiceti milionům,“ upřesnila Hana Moudrá. A aby se tato částka dál nenavyšovala, zaplatí občané navýšenou daň z nemovitostí, která jde do příjmů města. Budou tak platit namísto dvou položek jen jednu. Město o své příjmy nepřijde a ubude mu i případných dlužníků.
Návrh neplacení poplatku za odpady se vztahuje k roku 2010, protože novela zákona určujícího výši daní z nemovitostí platí také od příštího roku. „Je logičtější vybírat jednu daň než tříštit poplatky do více položek,“ konstatoval Karel Tejnora.
V Novém Boru letos daň z nemovitostí nezvyšovali, tudíž tu platí jen koeficient z Janotova balíčku. „Zvážíme, jestli sazbu daně naopak nesnížíme. Pro lidi v Boru by to v této době bylo příliš zatěžující,“ řekl starosta Nového Boru Jindřich Mareš s tím, že problematiku projednají na pondělní radě města. Nový Bor se nyní potýká s rekordní výší nezaměstnanosti.