Jejím prostřednictvím může potěšit nejen obyvatele azylových domů, ale i děti ve vyloučených lokalitách. A to i v Libereckém kraji. Projekt Vánoční krabice od bot má dlouholetou tradici ve Spojených státech a v Západní Evropě. Děti při něm ukládají různé dárečky do krabice od bot. Když se krabice naplní, zabalí ji a pošlou s pomocí humanitárních organizací jinému dítěti stejného věku a pohlaví.

Do stále oblíbenější akce se letos už podruhé zapojí i Diakonie Jablonec nad Nisou. „Loni jsme se zúčastnili spíše neformálně, aniž bychom to nějak více propagovali. Ale začaly se nám ozývat školy a další organizace, že by chtěly krabice poslat, a proto jsme letos poprvé oficiálně sběrným místem,“ říká ředitelka jabloneckého střediska Diakonie Michaela Albrechtová.

Předvánoční akce letos proběhne od 26. listopadu do 9. prosince. A jak pomoci? Je to jednoduché, stačí si schovat nepoškozenou krabici od bot a poté ji naplnit dárky podle vlastního uvážení. Výchovné je, když se toho zhostí děti a za pomoci dospělých krabici zabalí do papíru s vánočními motivy a doplní štítkem oznamujícím, zda je dárek vhodný pro děvče či kluka a v jakém věku. Takto upravenou krabici je třeba dopravit do sběrného místa. V Libereckém kraji bude pouze v Jablonci v ulici Pod Baštou, další najdou zájemci třeba v infocentru zámku Veltrusy na Mělnicku.

Pokud lidé nemají sběrné místo v okolí, mohou přispět finančně na webových stránkách www.krabiceonline.cz. „My za dar nakoupíme pro děti a maminky z azylových domů Diakonie to, co je potřeba a potěší je to,“ předesílá koordinátorka sbírky Zdeňka Sobotová. Loni se při akci sešlo na 70 sběrných místech 23 120 krabic a na účtu prostřednictvím on-line sbírky 210 tisíc korun.

MYSLETE NA TEENAGERY

Podle organizátorů akce myslí dárci víc na malé děti. Větší pozornost by tedy měli věnovat dětem mezi 10 a 17 lety věku. „My se snažíme naplnit krabice praktickými věcmi, jako jsou dětské hygienické potřeby a vybavení do školy, na které se maminkám už nedostává. Hodně jich nakoupíme z on-line dárků, loni jsme na ně měli k dispozici přes 42 tisíc korun,“ vysvětluje vedoucí služby Azylového domu pro matky s dětmi Diakonie Litoměřice Ivana Jelínková.