Lidé tak budou moci bezprostředně reagovat na dění ve městě. U webové podoby novin totiž nelze ani devět měsíců od schváleného požadavku zastupitelů stále diskutovat.

„Kontrolní výbor, který hlídá plnění usnesení zastupitelů, před časem předložil, že usnesení o diskusích na webu městských novin bylo splněno. Co tedy výbor zkontroloval, když příspěvky nelze k článkům dodnes vkládat," ptá se Romana Žatecká, zastupitelka z opoziční ČSSD.

Hledají řešení

Radnice tvrdí, že stále hledá řešení. „Je třeba ošetřit, aby se diskuse nezvrhla ve vulgarismy. Vhodný způsob hledá komise pro komunikaci, která má na starosti městské noviny," vysvětluje místostarosta České Lípy Jiří Kočandrle (TOP 09).

Ten se osobně se zavedením diskusí neztotožňuje. Kromě jiného právě kvůli vulgárním příspěvkům, které v minulosti stály za stopnutím diskuse na internetových stránkách města. „Diskuse není ani cílem městského periodika. To má hlavně informovat," myslí si Jiří Kočandrle.

„Tvrdit můžu cokoliv, jestliže se jednou zastupitelé usnesli, že bude diskuse, tak přes to nejede vlak. Diskuse může mít moderátora, který maže nevhodné příspěvky," oponuje Romana Žatecká.

Pokus o odvolání

Ta letos na jaře právě kvůli obsahu městských novin navrhla odvolání starostky Hany Moudré (ODS) a Jiřího Kočandrleho. Vyčetla jim, že jako zástupci demokratických stran podporují cenzuru v městských novinách a tím si udržují politický monopol.

Rozbuškou byl v lednu zamítnutý návrh na to, aby všech osm politických stran zvolených do zastupitelstva mělo rovnoprávný a vyvážený přístup na stránky městských novin.

Na návrh komise pro komunikaci totiž platí, že politické subjekty mají rozlosované termíny na zveřejnění příspěvků. Vzhledem k počtu vydání mají nárok dvakrát do roka. To, že by v radničním periodiku byla cenzura, představitelé města odmítli. O jejich odvolání se tehdy ani nehlasovalo, protože nebylo schváleným bodem jednání.

Bezprostředně reagovat na zprávy z radnice budou lidé moci na facebooku, kde se mají městské noviny objevit. „Rád bych je tam viděl od ledna příštího roku. Komise teď v říjnu začne připravovat koncepci," uvádí Kočandrle s tím, že prostřednictvím sociální sítě chtějí oslovit hlavně mladší ročníky. Vstup na facebook kvituje Romana Žatecká: „Lidé se alespoň budou moci vyjádřit, ne jako u elektronické podoby novin."

Kromě toho dostanou více informací i čtenáři tištěných novin. „Od ledna bude celkem čtyřiadvacet stran, tedy o čtyři více. Důvodem je velká poptávka ze strany příspěvkových organizací města, které chtějí více prezentovat svoje akce," doplnila Eva Markgrafová, jež je hlavní redaktorkou městských novin.