Hromady odpadků, krysy a tu a tam nepořádkem zavalená ležící postava na alkoholovém nebo drogovém dojezdu. Tak ještě před rokem vypadal vnitřek bytového domu v novoborské Nádražní ulici. Na místě toho všeho už je jen pár pozůstatků někdejší budovy. Bezdomovce před zásahem demoličního bagru samozřejmě vyhnali.

Když demoliční četa nastoupila koncem září do práce, uvedl její předák, že do 14 dnů by mohlo být hotovo. Mýlil se. „Několikanásobně vyšší objem komunálního odpadu oproti předpokladu zbrzdil o více než měsíc dokončení demolice,“ uvedla mluvčí novoborské radnice Radmila Pokorná.

„Kvůli bezpečnosti, kdy v objektu byly propadlé stropy a kdykoliv hrozilo jeho zřícení, se nemohl vyvézt odpad a pak teprve dům zbourat. Nejprve musela proběhnout demolice a teprve poté mohlo dojít k roztřídění odpadu,“ vysvětlil za odbor rozvoje města Lukáš Michvot.

Až samotné bourání tak odhalilo, že namísto předpokládaných deseti tun odpadu se v domě a jeho okolí nacházelo zhruba 100 tun. To se promítlo také do ceny vysoutěžené zakázky.

„Vznikly vícepráce a museli jsme se zhotovitelem PB SCOM jednat o výši jejich úhrady. Po tuto dobu byly práce zastavené,“ upřesnil Lukáš Michvot s tím, že v polovině listopadu firma obnovila práce.

VELKÉ OČI

Přesně odhadnout se nepodařilo ani cenu demolice. Město předpokládalo, že bude stát 3,2 milionu korun. „V otevřené soutěži se cenu podařilo snížit na 1,125 milionu korun,“ podotkla Pokorná. Zmíněné vícepráce spojené s podhodnoceným odhadem odpadu cenu navýšily jen o necelých devadesát tisíc korun. Část z celkové ceny díla pokryje dotace z ministerstva pro místní rozvoj.

Polorozpadlý dům hyzdil část města poblíž internátu novoborské sklářské školy a domu seniorů dlouhá léta. Před časem ho totiž od města koupil soukromník, ale pak zřejmě ztratil o investici zájem a už tak zanedbaná stavba začala rychle chátrat. I přes riziko zřícení a opakovaná varování v něm přespávali lidé bez domova. Tři z nich na to v minulosti doplatili životem.

Město dům koupilo v loňském roce zpátky za 880 tisíc korun. „Je to cena za to, že tu už nikdo nezemře a že frekventovanou lokalitu s bytovou zástavbou vyčistíme od brownfieldu,“ řekl starosta Nového Boru Jaromír Dvořák.
Po demolici se město chystá prostor zkultivovat a zahájí přípravy na výstavbu nového bytového domu. „Reagujeme tím na převis žádostí o městské byty. Ty by měly být o velikosti 2+1 a 1+1, o které je mezi žadateli největší zájem,“ doplnil Jaromír Dvořák.

V oblasti výstavby novostaveb bytových domů jsou města na Českolipsku poměrně opatrná. Poslední větší projekt vznikl naposledy před zhruba dekádou na českolipském sídlišti Lada.

Soukromí developeři se zase věnují spíše „rekreační“ výstavbě jako v případě letos dokončené Lake Park Residence na břehu Máchova jezera ve Starých Splavech. K bydlení sice bude také právě budované Alzheimer centrum v České Lípě, ale už z názvu je patrné, že například mladé rodiny v něm střechu nad hlavou budou hledat jen těžko.