Projede jen pár aut a několik málo autobusů zastavuje na původním autobusovém nádraží. Na první pohled je vidět, že obytné domy jsou ve většině dobře udržované, stejně tak škola a mateřská škola, kde jsou tři oddělení.

Deník na návštěvěDeník na návštěvěZdroj: DeníkNa řadě míst zřídila radnice dětské prolézačky. V domech na náměstí s morovým sloupem Nejsvětější Trojice z 1726 a empírovou radnicí z roku 1851, která má zelenou fasádu, stále žijí lidé. V okolí centra je řada menších obchůdků a živností, z nich mnohé nyní uzavřené. Podobně jako několik restaurací.

Nepřehlédneme ani notně chátrající budovu někdejšího hotelu Slavie s divadelním sálem. Stále čeká na celkovou obnovu. Chybí na ni ale dostatek peněz. Naopak čerstvě byla dokončena rekonstrukce unikátní památky – sušárny chmele z roku 1877 na jižním okraji města. V Dubé je doloženo v době největší produkce chmele šest sušáren a síříren, z nichž se pouze tato dochovala víceméně v původním stavu, proto je cennou technickou památkou. Dubská radnice s ní zazářila v prestižní soutěži Památka roku. Zvítězila v Libereckém kraji a postoupila do celostátního kola.

Dominantou města, zdaleka viditelnou, je barokní kostel Nalezení svatého Kříže, postavený v letech 1744–1760 nákladem hraběte Sweert-Sporcka, nejspíš architektem Anselmem Luragem. Barokní báně věží shořely při požáru v roce 1845 a věže byly následně zastřešeny jen nízkými stříškami. Kostel byl poškozen i při bombardování v roce 1945.

V blízkosti výjezdu na Doksy, vzdálené 10 kilometrů, se nachází anglický park a zámek Nový Berštejn. Patří soukromému majiteli, který zde poskytoval hotelové služby, dnes je brána uzavřena. Zavřený je teď i vyhledávaný autokemp v části Nedamov, kde ale u Černého rybníka loví několik rybářů a v místním občerstvení vyváří česká jídla, pro která si v době oběda přijíždí spousta místních.

Město Dubá administrativně zahrnuje celkem 20 částí, dříve samostatných vsí nebo osad v přilehlém okolí, celkem zde žije 1700 obyvatel. Větší část městské zástavby Dubé s okolními vesnicemi leží na území CHKO Kokořínsko – Máchův kraj.