Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Deníku je 20 let: Byla to velká škola života, vzpomíná bývalá redaktorka

Česká Lípa - Dvacáté. Tolikáté narozeniny letos slavíme. V květnu 1993 se z týdeníku stal deník, který do 13. července vycházel pod názvem Českolipské listy. Na přechod z týdeníku na deník a další změny vzpomíná Eva Markgrafová

13.7.2013 1
SDÍLEJ:

Českolipský deník vychází pod tímto názvem přesně dvacet let. Za tu dobu se hodně změnilo nejen v naší zemi, ale také v novinařině. Foto: Deník

Novinář bušící do psacího stroje. Tahle dnešnímu obrazu na hony vzdálená představa byla ještě před dvaceti lety realitou.

Právě v roce 1993 nastal v Českolipském deníku pro tehdejší osazenstvo redakce velký zlom. Z týdenního zpravodajství přešli na aktuální denní. A k tomu vyměnili psací stroje a lámací pravítka za počítače. Změna názvu na Českolipský deník vedle toho byla jen nepatrnou kosmetickou úpravou.

Jako na školu života na to dnes vzpomíná tehdejší redaktorka Eva Markgrafová. „Museli jsme úplně změnit styl práce. Rozjezd byl opravdu hodně tvrdý. Články jsme psali na psacích strojích pěkně přes kopírák. Při lámání stránky jsme měli v ruce polygrafické pravítko a přepočítávali jsme body. Najednou jsme ze dne na den dostali počítače na stůl. A s nimi program Cicero, kde se tvořily stránky," popisuje Eva Markgrafová.

Na milimetr přesně

V novém systému se dal vytvořit náhled stránky s místem pro články, fotografie a reklamu. Redaktor napsal článek a ten se pak přímo v počítači umístil na stránku tak, aby nachlup seděl v předem určeném prostoru.

Srdcová záležitost Jarka Hylebranta Herec, umělecký manažer Jiráskova divadla v České Lípě Jarek Hylebrant do Deníku nastoupil nejprve jako brigádník v roce 2000. O rok později nastoupil na stálo. V redakci pracoval dva roky. „Českolipský deník? Srdcová záležitost. Byla to má první práce, ve které jsem se cítil jako v rodině a dodnes se s rodinou scházíme. Zrovna dnes, když píši tyto řádky, máme setkání. Děkuji Deníku za to, že mě seznámil se skvělými lidmi, kteří mě připravili do života jako bojovníka a odvážného člověka. Bez nich bych dnes nedělal to, co dělám a jsem šťastný. Přeji si, aby Deník rodil tak mimořádné lidi, jací noviny připravovali v době, kdy jsem byl redaktorem. Bylo mi ctí. Přeji vše nejlepší!"

„Učili jsme se jeden od druhého podle toho, kdo jako první přišel té počítačové záhadě na kloub," říká Eva Markgrafová.

Lehké to neměl ani fotograf. Cicero s fotkami nepracovalo, digitální fotografie neexistovaly. „Fotili jsme na klasický film, který se musel vyvolat," vzpomíná dlouholetý fotograf Deníku Petr Šimr.

Hotová fotka se musela na milimetr přesně oříznout tak, aby stejně jako článek seděla na stránce. Pro stránky a fotografie pak jezdil kurýr, který je odvážel do tiskárny. „Vše musel mít připravené. Jen výjimečně jsme ho přemluvili, aby počkal maximálně deset minut, když bylo třeba, aby druhý den šla do novin důležitá fotografie," doplňuje Petr Šimr.

Cesty za signálem

Novinkou byl tenkrát i mobilní telefon, který v redakci dostali. Jak vzpomíná Eva Markgrafová, vážil dva kilogramy. „Abychom vůbec ale mohli volat, museli jsme z tehdejší redakce ( pozn. red. u dopravního hřiště v Arbesově ulici) vyběhnout za železniční přejezd, kde byl signál," přidává Eva Markgrafová.

Kromě zápolení s technikou museli redaktoři zvládnout také přechod od týdenního zpravodajství k dennímu. „Byli jsme v podstatě zvyklí pracovat s ukončenou informací. Zpráva tedy vypadala tak, že se něco stalo, proběhlo a s nějakým výsledkem to skončilo. Nově jsme napsali, že se něco stalo a pak průběžně jsme informovali o aktuálním vývoji," přibližuje Eva Markgrafová.

„Byl to kolotoč od nevidím do nevidím, šest dní v týdnu, víkendy. Ale neměnila bych, byla to velká škola života a jsme ráda, že jsem byla u rozjezdu Českolipského deníku," dodává Eva Markgrafová.

Českolipský deník vychází pod tímto názvem přesně dvacet let. Za tu dobu se hodně změnilo nejen v naší zemi, ale také v novinařině. Ze zákulisí Českolipského deníku

Vtipné historky z natáčení. Potkejte redaktora z kterýchkoliv novin a bude je sypat z rukávu. Ani my nejsme výjimkou. Ty o překlepech, které dokáží úplně změnit nejen obsah původní věty, ale posunout i vyznění celé zprávy někam jinam, jsou naprosto nevinné, když silvestrovský článek dokáže zburcovat tajné služby. To se před lety povedlo Milanu Doležalovi, když napsal o nečekané návštěvě bývalého prezidenta Srbska Slobodana Miloševiče ve Starých Splavech, kde si pronajal dokonce celý luxusní hotel. Nezapomněl uvést ani „oficiální zdroj" od policie či to, že politika i s jeho rodinou hlídá zásahovka z Ústí nad Labem. „Obrátil" se i na české nejvyšší státní představitele, kteří se zdráhali pobyt komentovat, stejně jako na radnici v Doksech, která tápala, jestli má zahraniční návštěvu oficiálně přivítat. „Byly to desítky telefonů, zbystřila i tajná služba," vzpomíná se smíchem Eva Markgrafová.

Z redaktora na redaktora Českolipského deníku se u nás povinně předává i článek Romana Kříže. I jeho fantazie jela na plné obrátky, když měl napsat poslední malý článek, ale nevěděl co. Tady je výsledek:

Stále pracují

Pocházím z města, ale vím, že slepice je například tvor čilý. Poznal jsem to jako chlapec, když jsem velice rád jezdil k rodičům mé maminky na daleký grunt. Dnes žiji na vesnici a tyto, dá se říci „pomocníky v domácnosti" také vlastním. Od rána radostně chodí po dvorku, proskakují, prohrabují, hledají, nalézají a nedají si pokoj. Tvrdošíjně jdou za svojí obživou, vždy připraveny nastavit zobák a utrhnout pro sebe to nejlepší ve prospěch výroby vlastních vajec. Jejich pracovitost bychom jim mohli závidět. Ta u nás ve všech případech ale není. Tak proč je srovnávat s hloupými a tupými tvory? Vždyť mezi námi jsou také hloupí lidé, ale ti na rozdíl od nich, tak nepracují.

Pradědeček Böhmisch Leipaer Anzeige-Blatt

První zprávy na papíře se v České Lípě objevily už počátkem roku1850. Byly to úřednické noviny krajské vlády s názvem Böhmisch-Leipaer Anzeige-Blatt. „Samozřejmě psané německy," doplňuje historik z českolipského Vlastivědného muzea Ladislav Smejkal.

V lednu toho roku totiž vznikly kraje a v České Lípě začala pracovat krajská vláda. Nabídku na zajištění tisku prvních novin dostal tiskař Filip Jeřábek, který se do České Lípy přestěhoval z Prahy. Pro zajímavost, jeho matkou byla slavná tiskařka Kateřina Jeřábková. Ta mimo jiné tiskla básně obrozenců, mezi nimiž byl třeba rodák z Nového Boru Josef Jaroslav Kalina. Ale ani sám Filip Jeřábek neupadl v zapomnění. Je po něm pojmenované jedno z náměstí v České Lípě.

Ale zpět k novinám v České Lípě. „Hned další rok od čísla 6 změnily noviny název na Böhmisch-Leipaer Wochenblatt," doplňuje Ladislav Smejkal s tím, že podle momentální ekonomické situace vydavatele se měnila průběžně kromě názvu i jejich periodicita.

Noviny přinášely regionální zprávy, hospodářské a politické informace z monarchie a později Československé republiky. Nechyběly v nich historické seriály a také inzeráty. Právě inzeráty noviny provázely už od jejich prvního vydání. Zalistovat si v nich a počíst si místní mohli celých 95 let. Stých narozenin se periodikum nedožilo. Poslední číslo vyšlo 8. května roku 1945. Dnes, kdy si můžete vybrat z několika celostátních a mnoha regionálních novin, je to až neuvěřitelné. (bur)

Autor: Radmila Pokorná

13.7.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa.

Nemocnice plánuje nákladné investiční akce. Hledá podporu u obcí

Euro, ilustrační foto

ANKETA: Měla by budoucí vláda pevně stanovit termín přijetí eura?

ANKETA: Snížili byste počet poslanců a senátorů?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Skalice potvrdila první místo

Skalice - Také fotbalisté SK Skalice prodloužili vítěznou šňůru, která se jim v krajském přeboru prodloužila na pět zápasů.

ANKETA: Zrušili byste imunitu poslanců?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Nechci vládnout s bývalým agentem StB a podvodníkem. Svoboda rezignoval

Liberec - Volby v Libereckém kraji přišly o výraznou osobnost. Druhého místa na kandidátce KDU-ČSL se v úterý vzdal Kamil Jan Svoboda. Zároveň rezignoval na funkce předsedy městského výboru KDU-ČSL v Liberci a člena Krajského výboru KDU-ČSL v Libereckém kraji.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení