Českolipský Kulturní dům Crystal v uplynulých dnech nehostil žádnou kapelu ani umělecký soubor, nýbrž výstavu veteránů. Nebyli to ovšem veteráni váleční, ale veteráni na dvou, čtyřech, ale kupříkladu i třech kolech.

Ve velkém sále se sešly dvacet dva automobily a padesát šest motocyklů doslova z celé Evropy. Výstava byla uspořádána v rámci třicetiletého výročí existence klubu a trvala do soboty. Návštěvník se musel ptát, jak se do těchto prostor historické stroje dostaly. Takový motocykl není asi problém do velkého sálu dopravit, ale mohutné osobní auto z třicátých let, to už je oříšek.

„Auta najížděla ze zadní části budovy, přes zázemí a vzhledem k nedostatečné šíři dveří musela projíždět i skladem, kam se dávají například rozložené praktikábly,“ prozradila za organizátory Ivana Kohoutová. K vidění byly motocykly anglické, francouzské, německé a samozřejmě české, takzvané řemenáče z dvacátých let, policejní motocykly, motocykly špičkově renovované i v původním stavu z třicátých let.

„Spolupráce s členy Veterán Car Clubu Česká Lípa byla doslova příkladná, každý kdo nebyl zrovna na akci, zapůjčil ten svůj kousek,“ pochvaluje si spolupráci v rámci klubu Ivana Kohoutová. Klub mimo jiné pořádá oblíbenou burzu v Zákupech a každý druhý rok soutěž historických vozidel S veterány Českolipskem, přičemž na klání starých skvostů se diváci mohou těšit příští rok.

Dědeček z počátku století

„Samotnou akci jsme tady v prostorách kulturního domu připravovali den předem od poledních hodin do pozdního večera,“ prozradil za Vetrán Car Club Roman Votruba. Před samotnou instalací museli organizátoři připravit hrazení z provazu, stojany i viditelné popisky, které by návštěvníkům prozradili, před jakým skvostem stojí.

„Podařilo se nám udělat na výstavě průřez nejen stručnou historií automobilů, ale i motocyklů. Nechtěli jsme, aby se nám na výstavě sešly třeba tři stejné motocykly, což by pro návštěvníky bylo nezajímavé“ upřesnil Votruba s tím, že exponáty byly výhradně zapůjčeny, až na malé výjimky, od členů klubu.

Majitelé vozů a motorek, kteří zapůjčili své miláčky na výstavu, měli samozřejmě strach z poškození. I kvůli tomu pořadatelé zajistili provazové hrazení a stálou pořadatelskou službu, která dohlížela na pravidla a pořádek. Jistotou je ještě pojištění, které organizátoři pro výstavu zajistili. Procházka expozicí byl opravdovým zážitkem nejen pro ty, kteří milují staré vozy, ale i pro ty, kteří milují nostalgii starých časů.