Důvod? Dodavatel tepla firma Lenoxa si vzpomněla, že ředitelka mateřinky Marcela Hrušková stále nezaplatila ekologickou daň za rok 2008.

Deník má k dispozici vrubopis za dodávku služeb a zboží od Lenoxy z loňského roku, jehož prostřednictvím požaduje po školce doplatit 16 tisíc korun za rok 2008, protože se jim nepodařilo vyjednat pro školkové tepelné hospodářství osvobození od ekologické daně z paliva.

„Lenoxa ji po nás vymáhala již loni létě. Podle vyjádření státní energetické inspekce, na to však neměla nárok, protože již bylo uzavřené účetnictví, a proto jsem ji nezaplatila. To jsem nyní také společnosti dala vědět, když jsem jim poslala kopii rozhodnutí,“ vysvětlila ředitelka MŠ Pražská Marcela Hrušková.

Po dvou písemných upozorněních, v nichž společnost urgovala splatnost pohledávky, nabraly události rychlý spád. Bez varování v pátek po ránu přestala téct teplá voda.

Dodávku obnovili

„Okamžitě jsem telefonovala na dispečink do Liberce, abych se dozvěděla, kdo dal pokyn vypnout vodu, jenže tam nebyl nikdo k mání. Obrátila jsem se proto na starostu Zdeňka Krenického,“ popsala divoké dopoledne Marcela Hrušková.

„Po vyjasnění otázek ohledně fakturace, kdy jsme prostřednictvím mailové pošty doložili rozhodnutí státní energetické inspekce, se nám podařilo situaci vyřešit a Lenoxa obnovila dodávky teplé vody,“ doplnil starosta Doks Zdeněk Krenický.

S tím, jak umí přijít od Lenoxy odpověď velmi rychle, má ovšem ředitelka Hrušková zkušenost. Loni v létě si dovolila ponížit cenu záloh na základě předběžného doporučení energetického regulačního úřadu.

Jenže následně se školka s více než sto padesáti dětmi ocitla bez teplé vody. Tehdy z Liberce přišla kuriózní odpověď z úst ředitele společnosti Jana Podolského: „Teplá voda teče, jen ji neohříváme.“ Na doporučení starosty Doks Zdeňka Krenického tehdy Marcela Hrušková okamžitě zaplatila požadovanou sumu a následně se obrátila na úřady se stížností.

VŠECHNY SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY NAJDETE V PRAVÉM SLOUPCI

Školka přitom už po tři roky stále nemá uzavřený dodatek ke smlouvě o výši ceny. Ten Marcela Hrušková odmítla podepsat i na letošní rok, protože nesouhlasí s výší záloh. Mateřinka by totiž měla měsíčně platit za každý odebraný gigajoul 840 korun.

Marcela Hrušková se podivuje i nad provedeným vyúčtováním za loňský rok. „Původně nám Lenoxa měla vracet přeplatek sedmnáct tisíc korun. Ale v únoru nám od společnosti přišel dopis, že jsou tam účetní nesrovnalosti a najednou jsme to my, kdo má platit,“ podotkla Marcela Hrušková.

Na přemrštěné zálohy za teplo si ale stěžují i ostatní odběratelé v Doksech. Ti rovněž odmítli podepsat doložky o ceně a hromadně se obrátili na energetický regulační úřad. Paradoxní je, že si Lenoxa za odebrané teplo z kotelny s jedním výstupem účtuje ve městě hned tři rozdílné ceny. Nejvíce má letos na zálohách platit dokská radnice, a to 919 korun za gigajoul.