Jejím smyslem bylo především upozornit na nebezpečí při cestování na kole, in-line bruslích a v neposlední řadě neslučitelnost konzumace alkoholu před či při řízení motorového i nemotorového vozidla.

Drahé oblečení, ale výbava minimální

„V Libereckém kraji v začátku roku havarovalo sedmdesát cyklistů, z nichž pět utrpělo těžké zranění. Cyklisté patří mezi nejzranitelnější účastníky provozu a řízení pod vlivem alkoholu výrazně zvyšuje nebezpečí fatálních následků při nehodě," upozornil Miroslav Klásek, koordinátor BESIPu v Libereckém kraji.

Někteří cyklisté byli masivní akcí na cyklotrase zaskočeni, většina cyklistů i řidičů však kampaň přivítala a zhodnotila jako velmi potřebnou. Největším problémem je podle Kláska neochota cyklistů dodržovat základní pravidla a mít správně vybavené jízdní kolo.

„Jízdní kola a oblečení za několik desítek tisíc korun jsou k vidění na cyklotrasách velmi často, ale bez předepsaných odrazek a reflexních prvků. Sebelepší model kola ani oblečení však přilbu, ani reflexní prvky nenahradí a cyklistu neochrání," připomíná Klásek.

Preventivní kampaň bude pokračovat na cyklostezkách v Libereckém kraji až do konce letních prázdnin.

Akci na oblíbené českolipské cyklostezce Varhany zaštítili dopravní policisté, českolipští strážníci i radnice a zástupci BESIPu Libereckého kraje.