Na žíněnkách posedávaly malé i větší děti a prostor tělocvičny, jindy strohý, ozdobil vánoční stromeček. Tělocvična Základní školy Partyzánská v České Lípě se zaplnila žáky prvního i druhého stupně. Nechyběli učitelé, kteří děcka chválili za uplynulé první pololetí školního roku a motivovali je do toho druhého.

Celá dopolední akce byla i rozloučením s končícím rokem. Na závěr besídky došlo na slavnostní předání finanční poukázky pro tři žákyně, které nejvíce postihla srpnová velká voda.

Sestry Aneta a Anička Blažejovy a Nikola Drobečková si převzaly spolu s rodiči z rukou zástupkyně ředitele školy Lenky Filipové a Miloše Holce, předsedy Školní rady a rady rodičů, finanční poukázky. Každá si odnesla poukázku na částku dva tisíce jedno sto korun.

Strach byl všude

„Báli jme se o všechno. Voda nám stála hned za domem a během dvaceti minut vystoupala až k silnici. Během chvíle jsme byli zaplavení i uvnitř a první, co jsem vynesla z pokojíčku do vyšších pater, byl počítač,“ vzpomíná čtrnáctiletá Nikola Drobečková z Dobranova – Heřmaniček.

„Ještě ten den jsme odváželi pryč našeho koně. U něj ve stáji byla voda jako první a voda si odnesla kromě jiných věcí i pomůcky na čistění.“ Stejnou starost měla i desetiletá Anička Blažejová: „Hrozně jsme se báli. Měla jsem velký strach o koně, protože jsme ho museli nechat venku. Okolo plavalo úplně všechno, včetně dřeva na topení.“

Děti ze školy prokázaly svou solidaritu už v době srpnových a následně zářijových povodní. „Spolužáci se hned ptali, jestli nepotřebujeme pomoct, třeba s úklidem,“ pochválila Nikola Drobečková své souputníky. Pokud by záleželo na Nikole, tak by za vybrané peníze dokoupila věci pro koně, které vzala voda. Od čištění až po krmení.

„Vím, že Nikolu moc nezajímá, že jí uplavala postel,“ poznamenala dnes už s úsměvem maminka Nikoly Drobečkové Jitka a dodala, že z peněz, které obdrželi, určitě něco pro koně koupí.

„Všem chci moc poděkovat. Dětem, rodičům, učitelům za to, co pro nás udělali,“ řekla Jitka Drobečková. „Měla jsem slzy v očích, když nám předávali finanční poukázky. Měla jsem obavu, aby po mě nechtěli nějaký proslov, protože bych to nezvládla, jak jsem byla dojatá.“

„V listopadu nás ve škole napadlo, že bychom chtěli dětem postiženým povodněmi nějak pomoct a připravili jsme si projekt, který jsme nazvali Projev solidarity,“ řekla na adresu akce Lenka Filipová s tím, že projekt měl tři části. V první části požádali žáci své rodiče o dobrovolný finanční příspěvek. Druhá část byla obdobná s tím rozdílem, že děti ze školního parlamentu požádaly o finanční příspěvek všechny zaměstnance školy, které osobně obešly.

„Třetí část byla nejzajímavější. Zorganizovali jsme burzu hraček a ta vynesla nejvíce peněz,“ poznamenala zástupkyně ředitele. Burza se uskutečnila první prosincový den a jediné omezení, které žáci měli, bylo donést do burzy maximálně tři hračky.

Nejvíc vynesla burza

„Třídní učitelky měly nakonec pravomoc zhodnotit, jestli jsou hračky do burzy vhodné a musím uznat, že velký dík patří rodičům, kteří se tomu opravdu věnovali. Hračky předali čisté, v pořádku a žádná z nich se nemusela vracet,“ pochválila spolupráci s rodiči Lenka Filipová.

Po vzájemné dohodě padlo rozhodnutí, že hračka na burze nebude stát víc jak dvacet korun. Zájem o nevšední akci byl obrovský. Děti byly nadšené a pro velký zájem se burza prodloužila i na druhý den. Celkem se v rámci celého projektu Projev solidarity vybralo šest tisíc tři sta korun.

„Šlo nám také o výchovný aspekt, o to, aby si děti uvědomily, že i svou malou pomocí mohou být prospěšné těm, kteří to potřebují,“ prozradila jeden ze záměrů Lenka Filipová. Vzpomínky na velkou vodu jsou v dětech i po pěti měsících stále živé.

Autor: Tomáš Mařas