V pondělí byl zahájen sedmnáctý ročník přehlídky prací zdravotně postižených dětí ve škole v Moskevské ulici. Přehlídka trvá až do středy. Během dne, od osmi až do čtyřh odpoledne byla přístupná nejen školám, ale i veřejnosti. „Za první den navštívilo přehlídku přes tři sta lidí a očekáváme celkovou návštěvnost přes jeden tisíc lidí,“ prozradila ředitelka Základní a praktické školy Jindřiška Pomikálková.

Děti ze školy na Špičáku, které během včerejšího dopoledne navštívily přehlídku, byly nadšené. „Nám se nejvíc líbilo v místnostech, kde jsou ty figury, třeba ten zahradník,“ překřikoval jeden chlapec druhého, když sdělovali dojmy. „Minulý rok jsme měli přehlídku tématicky zaměřenou na národnosti a letos jsou to řemesla,“ upozornila na letošní téma ředitelka.

Nejen že bylo možné v prostorách školy shlédnout výtvory věnované jednotlivým řemeslům a činnostem, ale po chodbách visela i tabla jednotlivých tříd. Prostor uvnitř školy ovšem nebyl jediným, který zaplnil dětský údiv. V zahradě plné překvapení byly k dispozici tvořivé dílny, prodej výrobků dětí a něco dobrého na zub. Opečeným vuřtem pohrdl málokdo. Laskominu příchozí dostali už při vchodu do školy. Jak prozradila ředitelka, letos se opět vrátili ke koláčům, po loňské zkušenosti, kdy změna laskominy nebyla kvitována.

„Je to přehlídka nejen výtvarných prací, ale i činnosti dětí s mentálním postižením, které navštěvují naši školu,“ upozornila Jindřiška Pomikálková. Vidět ještě dnes můžete i pohádku O Červené Karkulce, kterou připravily děti s Downovým syndromem. „Letos bych chtěla hodně pochválit dětské návštěvníky, kteří letos opravdu sledují představení a neruší,“ pochvaluje ředitelka a dodává: „Je vidět, že děti udělaly pokrok ve vnímání dětí s postižením. Posun od loňského roku je opravdu velký.“

Autor: Tomáš Mařas