Spolu se svým pánem Zdeňkem Šafránkem, který je bývalý voják, dohlíží na problémové lokality, a když je potřeba, popožene i děti do školy. Jde o prvního psa ve službě v historii českolipské městské policie.

„Má na starosti kromě vyčleněného okrsku především problémové lokality, jako je městský park, Jiráskova ulice nebo Dubice. Tam dohlíží na veřejný pořádek nebo zasahují, pokud se v lokalitě něco děje, například se tam pohybuje skupinka výtržníků nebo podnapilých osob," uvedla Romana Žatecká, starostka města Česká Lípa.

Strážník Zdeněk Šafránek je bývalý voják a držitel mnoha významných ocenění ze zahraničních misí. Strážník Šafránek je veterán a držitel mnoha vyznamenání z několika zahraničních misí, jako je Bosna, Kosovo, Kuvajt, Irák nebo Afganistán. Jeho okrskem je Špičák, konkrétně ulice Budyšínská, K Vodárně, Lužická, Sluneční, Zhořelecká.

„Díky psovi se s lidmi lépe komunikuje. Práce strážníka by měla být hlavně o komunikaci, musí být připraven lidem pomoci v nejrůznějších situacích. Okrskář by pak měl mít dokonalý přehled o tom, kdo se v jeho rajónu pohybuje, kdo přijel na návštěvu nebo kdo je třeba dlouhodobě nemocný. Všechny tyto informace pak strážníkovi pomáhají k rychlejšímu a přesnějšímu zásahu," říká Šafránek.

Služba v řadách městské policie by se podle něj měla řídit principem takzvaného community policingu. „To znamená, že by měla být službou pro veřejnost, která v sobě skrývá od poskytování první pomoci, řešení drobných technických problémů, prvotní psychologickou a lidskou pomoc, odchyt zvířectva, rady a doporučení pro turisty a návštěvníky města, ale i asistenci, když si prostě člověk neví rady a je na problém sám," vysvětluje strážník Šafránek.