Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Děti v Oknech zoceluje sama příroda

Okna - Nebojí se deště a na toaletu chodí do boudy se srdíčky. Nahlédli jsme pod pokličku denního režimu lesní třídy mateřské školy v Oknech u Doks, jediné svého typu široko daleko.

24.9.2015
SDÍLEJ:

Děti v lesní třídě v Oknech u Doks tráví čas především venku v přírodě.Foto: Deník/Adéla Vachtová

Jejich učitelky dodržují stejné osnovy jako v běžných třídách mateřských škol, podobně jako jejich vrstevníci po obědě odpočívají, ale na rozdíl od nich má jejich předškolní vzdělávání unikátní přidanou hodnotu.

Děti v lesní třídě v Oknech u Doks totiž tráví čas především venku v přírodě, ke které se učí chovat šetrně a ona na oplátku utužuje jejich zdraví.

„Dovnitř chodíme opravdu jen když je extrémně ošklivo," vysvětlila pedagožka Pavlína Lomičová hned v úvodu včerejší návštěvy Deníku lesní třídy v Oknech.

Pětice dětí v pláštěnkách a čepičkách hravě si pochodující v trávě uprostřed velké zahrady brzy na to její slova potvrdila. Ač pršelo a bylo sychravo, dovnitř se nešlo.

Lesní třída v Oknech patří mezi státní předškolní zařízení, protože spadá pod klasickou místní mateřskou školu. Široko daleko a minimálně na Českolipsku je jedinou tohoto typu. Kromě častého pobytu v přírodě je velkou výhodou lesní třídy malý kolektiv.

Jídlo jim vozí

„Dochází k nám zhruba deset dětí, maximálně pak může chodit dvacet," upřesnila Lomičová, zatímco její kolegyně Bohunka Bednaříková dětem servírovala dopolední svačinku u jednoho z venkovních stolů ukrytých pod střechou.

Děti v lesní třídě v Oknech u Doks tráví čas především venku v přírodě.Zatímco nám začínala být pomalu zima, děti spokojeně pojídaly rohlík a okurky, které do lesní třídy zavezli ze školní jídelny, kam děti dochází na obědy. Atmosféra u jídla byla příjemná a klidná. I když děti štěbetaly, přeci jen se jejich hlasy nerozléhaly tolik, jako v třídách o čtyř stěnách. Že je to příjemné, uznávají obě pedagožky. Bohunka Bednaříková i Pavlína Lomičová jsou v lesní třídě nové a velmi si její provoz chválí.

„Vyhovuje mi, že jsem celý den venku. Každý den potom hlásím doma činnost, kterou si myslím, že jsem už dávno měla umět. Například dneska jsem trhala švestky, dneska jsme zakládali ohniště," směje se bývalá středoškolská pedagožka z České Lípy Pavlína Lomičová.

Jak dále vysvětlila, vzdělávání dětí probíhá na základě čtyř vytyčených pilířů. Nejnovější a pro děti zřejmě nejatraktivnější je indiánská stezka, při níž děti budou plnit úkoly vztahující se k indiánským dovednostem i ctnostem.

V maringotce

„Dalšími jsou rostliny, máme herbář a vedeme lesní deníček. Dále se věnujeme regionálním zvířatům i těm ve světě, nakonec tématům člověk a země, kam patří tradice, kultura nebo i lidová architektura," jmenuje Lomičová.

Kam v závěru naší návštěvy rozhodně stálo za to nahlédnout, byla maringotka provoněná dřevem, ve které mají děti zázemí. Přestože zvenčí nevypadá příliš prostorně, jak jsme se sami přesvědčili, vejdou se do ní pohodlně nejen děti, ale i jejich oblečení, prostorná herna pak nabízí dostatek místa pro výuku i volnou hru. Samostatnou částí je útulná jídelna.

Prohlédnout si na vlastní oči prostory lesní třídy a seznámit se blíže s jejím provozem, budou mít lidé už tuto sobotu, kdy v Oknech ve 14 hodin vypukne Lesní festiválek. Zajímavou a netradiční součástí akce bude třeba stavba indiánského týpí, ale i bohatý doprovodný program. Děti se mohou těšit na dvě divadelní představení, od 15 a 16 hodin. Na své si od 17 hodin přijdou i dospělí. K poslechu a tanci zahrají pak Kvak a Žbluňk.

Autor: Adéla Vachtová

24.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Disciplinární komise OFS Česká Lípa potrestala sedm hráčů. Všechny nepodmíněně

Tradiční charitativní show modelingové agentury Reas Agency, který proběhla v Novém Boru, letos pomohla malému Damienovi z České Lípy, který po mozkové obrně zůstal tělesně postižený.
19

OBRAZEM: Modelky v Boru předváděly pro dobrou věc

ANKETA: Měla by existovat možnost posílat část sociálního pojištění na rodiče?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Sněhový festival zamíří v sobotu do Nového Boru

Nový Bor - Celovečerní pásmo špičkových filmů o extrémním lyžování, zimním lezení, skialpinismu a dalších zimních radovánkách přinese Snow Film Fest, který se uskuteční v sobotu 21. října od 16 hodin v Městském kině v Novém Boru.

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Měli by otcové povinně čerpat část rodičovské dovolené?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení