Po letních prázdninách přivítal šenovské děti v jejich družině opět silný zápach. Ten byl jedním z témat na jednání zastupitelů v Kamenickém Šenově.
Problémy se zápachem řeší v místní ZŠ po dva roky. V zimě situace natolik vygradovala, že děti musely být přestěhovány do provizorních prostor. Hana Svobodová a Ivana Novotná, ředitelka ZŠ a její zástupkyně, docílily toho, že se problémem začali na jaře zabývat zastupitelé.

„Ve škole jsem byl dvakrát a v jednom případě byl zápach tak silný, že byl cítit už před školou,“ připustil Ota Raiter, starosta Kamenického Šenova. Ten zároveň sdělil, že školu navštívili i specialisté na vzduchotechniku ze společnosti VCES, která je zhotovitelem stavby. „Závěr je, že klimatizace odpovídá normám. Udělala se tedy alespoň sada opatření na kanalizaci.“

Ta však podle Hany Svobodové nejsou nijak úspěšná: „Opět jsme utěsnili dva kanálky a nadzdvihli víko u kanálu, než bude stávající plné vyměněno za mřížové. Zápach je ale v družině nadále.“

„Zápach brání v užívání objektu. Může způsobovat zdravotní problémy a to nemluvím o morálním hledisku, že tam děti vůbec necháváme,“ zlobila se Miroslava Kramářová a odkázala na fakt, že podle smlouvy mohou nejen uplatňovat sankce na VCES, ale také oslovit nezávislého odborníka.

„Když chcete léčit, musíte stanovit diagnózu,“ obrátil se na zastupitelku Kramářovou, která je profesí lékařka, Ota Raiter. „Ano, ale nesmí mi to trvat dva roky,“ odpověděla. Zastupitel Jiří Daniel upozornil, že VCES obdržela 24. srpna reklamaci, ale doposud se k ní nevyjádřila. „Proč ji Libor Šimeček z odboru výstavby neurgoval,“ tázal se.

„Má dovolenou,“ zdůvodnil Ota Raiter. Jeho vysvětlení ale neuspokojilo Miroslavu Kramářovou. Ta připomněla, že Libor Šimeček má o všech svých krocích informovat nadřízeného, tedy starostu. „Nemám právo vykonávat jeho práci, jen zastupuji město,“ reagoval starosta.

„Podle smlouvy jste zástupce města, tudíž jste ve smluvních vztazích za něj zodpovědný. Konejte, co máte. Jestli nechcete, tak vás budeme muset zaúkolovat,“ konstatovala Jitka Bouchalová. „Ale já konám. Školu navštívili odborníci, kteří mají zkušenosti,“ bránil se Ota Raiter.

Ivana Novotná připomněla, že zastupitelé se zápachem zabývají od jara. „Pořád se jen točíme v kruhu a některé zastupitele jsem neslyšela k tomu říct ani jedno slovo. Na rovinu říkám, že až ředitelka odjede a bude to v družině páchnout, tak tam děti nenechám. Nevím, kam je dám, ale v družině nebudou,“ oznámila zastupitelům Ivana Novotná.

Ti se shodli, že se do věci konečně vloží právník města a zapojí se do reklamačního řízení ohledně ZŠ i DPS. Šenovská radnice musí rovněž ihned kontaktovat VCES, aby urgovala podanou reklamaci. Poté si město najme svého vlastního znalce, který by měl zjistit původ zápachu.