VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Děti vnímaly filmy Jednoho světa pozorně

Nový Bor - Skoro tisícovka dětí během týdne navštívila novoborské kino, viděla festival dokumentů

3.4.2011 2
SDÍLEJ:

Celý týden mohly děti českolipských základních škol shlédnout filmy z festivalu Jeden svět. Foto: Deník/Tomáš Mařas

Celý týden, během dopoledne plnily novoborské Městské kino desítky a stovky dětí. Nechyběly základní školy z Nového Boru a České Lípy, ale i ze Zákup nebo Cvikova a pozadu nezůstala ani českolipská Euroškola, mimoňské gymnázium a místní vyšší odborná škola a střední škola sklářská.

Jeden svět dětem, který je stejně jako filmový festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět organizován nadací Člověk v tísni ve spolupráci s novoborskou radnicí, přitáhl zájem škol i dětí samotných.

Dokumenty děti oslovily

„Letos se nově k projektu připojila i Základní škola z Varnsdorfu,“ doplňuje Alena Forgáčová z odboru školství, kultury a sportu MěÚ v Novém Boru. Nebylo nic výjimečného, když se na různých projekcích objevila dvakrát jedna a ta samá škola.

Jak poznamenala Alena Forgáčová, že se školy opakují, je v pořádku: „Chodí na různé projekce, protože jsou určeny různým věkovým kategoriím. Většina škol navštěvuje festival opakovaně, některé jsou na akci letos již počtvrté, takže žáci už akci znají.“ Spokojenost s týdenním promítáním je nejen ze strany pedagogů, ale i žáků a organizátoři se za dobu existence projekcí setkávají s kladnou odezvou.

„Ve škole si s dětmi povídáme o tom, co viděly, i když učení je tolik, že tomu bohužel nemůžeme věnovat tolik času, kolik bychom chtěly,“ řekla na adresu Jednoho světa pro děti učitelka z novoborské Základní školy Generála Svobody Marie Ulrichová a pokračuje: „Děti sdělují své zážitky a následně je například zpracují ve výtvarné výchově.“ K tématům se vrací třeba i po několika dnech a mají stále z čeho čerpat.

Filmy, které žáci během týdne viděli, nabídly vhled do životů dětí, které trpí nadváhou a jsou šikanovány, trpí Tourettovým syndromem nebo žijí v chudinských čtvrtích a řeší doslova existenční problémy.

Po dokumentárních filmech a sociálních či ekologických spotech následovala diskuse. Bylo překvapující, jak děti vnímaly to, co se na plátně odehrávalo. Naprosto s přehledem dokázaly pojmenovat problémy a věcně diskutovat. To potvrdila i Alena Forgáčová: „Kontrolní otázky k filmům ukázaly, že děti projekce sledovaly velmi pozorně.“

Na závěr každého promítacího bloku byly zařazeny spoty se sociální a ekologickou tematikou. Série animovaných spotů, ve kterých zvířata radí lidem, jak se chovat šetrněji k životnímu prostředí Zvířata zachraňují přírodu nejen, že odlehčila atmosféru v sále po mnohdy nekompromisním dokumentu, ale pobavila i dospělé. V krátkých vtipných skečích totiž postavičky parodují špatné lidské způsoby nešetrného zacházení s přírodními zdroji.

Žijí tady bez problémů

„Máme šetřit energii a vodu, nemáme znečišťovat ovzduší a měli bychom pomáhat lidem, když to budou potřebovat,“ shrnula svoje postřehy jedenáctiletá Kateřina Růžičková z českolipské Základní školy Dr. Miroslava Tyrše a pokračuje: „ Ve škole se o těchto tématech potom bavíme i několik dní a pokoušíme se některé situace z filmů probrat a navrhnout naše řešení.“ Jak se svěřila, tak to pro ni určitě nebylo zabité dopoledne. „Zaujaly mě děti, které mluvily o svých problémech v chudinské čtvrti v Chile,“ doplnila ke shlédnutému dokumentu Kateřina Růžičková.

Za týden projekcí, které byly vždy dvě dopoledne, se v novoborském kině vystřídalo bezmála tisíc dětí a podle reakcí žáků si odnesli zážitek, o kterém budou dlouho přemýšlet. Podle debat, které mezi sebou děti vedly po promítání, nakonec vyplynulo, že jsou na tom vlastně docela dobře, když mohou chodit do školy, umí číst, psát a že jsou rádi, že mají kolem sebe kamarády.

Tomáš Mařas

3.4.2011 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Radek Baborák se na festivalu osobně představí v sobotu 28. října v Novém Boru se svou Orquestrinou a účastníky populární StarDance.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

ON-LINE: Odvolili političtí lídři, hokejista i 103letá Českolipanka Anna Hejná

Liberecký kraj – Ve 14.00 hodin se otevřely dveře 583 volebních místností v kraji. Po čtyřech letech lidé volí své zástupce v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Bojuje se o 8 poslaneckých míst v Libereckém kraji. 

Historickou podobu Lípy promítnou ve 3D

Česká Lípa - K Mezinárodnímu dni archeologie si v českolipském Vlastivědném muzeu a galerii na sobotu připravili pestrý program, který obsáhne takřka celé historické centrum města.

Kam za sportem na Českolipsku

Českolipsko - Pozvánky na sportovní víkend u nás na okrese.

Kvůli úniku plynu muselo 60 lidí na ulici

Česká Lípa - Hasiči evakuovali panelový dům na sídlišti Sever v České Lípě. Byl zamořený oxidem uhelnatým. Po důkladném vyvětrání se lidé mohli vrátit domů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení