Zcela nový automobil může využívat Dětský domov v Jablonném v Podještědí. Darem jej dostali od zástupců firmy Kompakt Poděbrady. Ti vybavili tolik potřebnými automobily již čtyři zařízení pro děti a zdravotně postižené na Českolipsku, celkem v České republice rozdali 228 automobilů.

Stalo se tak díky sponzorům, v případě Jablonného v Podještědí se na zakoupení nového vozu podílelo pět desítek firem. „Naše firma se zaměřila na vozový park dětských domovů, sociálních ústavů a škol. Systém funguje díky firmám, které přispívají,“ říká Rudolf Adam z firmy Kompakt Poděbrady.

Tento projekt je v Evropě velmi rozšířený. Organizátoři nabízejí firmám zakoupení reklamní plochy na automobilu, a tím získávají prostředky na jeho pořízení. Reklama je na automobilu umístěná stále a dárci zároveň přispívají na dobrou věc.

Ředitel dětského domova Vlastimil Faltýnek řekl, že zprvu nevěřil, že se v dnešní době podaří sehnat sponzory. V současné době má každá z firem hlouběji do kapsy. „Nicméně se to podařilo. Auto budeme využívat k dopravě dětí k lékaři do České Lípy či Liberce, samozřejmě na nákupy, protože má velký úložný prostor a v neposlední řadě jej využijeme i na výlety a závody. Myslím, že se nezastaví,“ poznamenal ředitel dětského domova.

Jak vypadalo shánění sponzorů v této nelehké době, vysvětlil Zdeněk Maruška, který se společně se svou manželkou zásadním způsobem podílí na tomto projektu. „Díky ekonomické situaci jsme zmenšili reklamní plochy, aby firmy mohly přispět i menšími částkami. Shánění sponzorů trvalo o měsíc a půl déle než jsme zvyklí,“ řekl Zdeněk Maruška. Zároveň jedním dechem dodal, že ani přes tíživou ekonomickou situaci s touto pomocí nepřestávají.

Dětský domov v Jablonném disponoval doposud dvěma automobily, přičemž starší mikrobus už dosluhuje. „Jsem rád za další automobil i proto, že jsme se rozrostli o část pro děti v krizové situaci. Těch nám přibylo deset,“ zdůraznil Vlastimil Faltýnek.