Napilno mají v těchto dnech děti školou povinné z Prysku, které chtějí ve středu využít jedinečné šance stát se součástí dětského zastupitelstva, a moci tak ovlivnit dění v obci, kde žijí.

Děti čeká volba pěti zastupitelů, dozví se řadu zajímavostí o tom, jak klasické jednání probíhá a nakonec dospělí potom vyslechnou jejich názory. „Jak to v reálu poběží, to zatím nejsme schopni odhadnout. Středa bude start a uvidíme, jak se nám to rozběhne a co dalšího se k tomu naváže," uvažuje starosta obce Prysk Jan Sviták, který včera také navštívil školu a oslovil první potenciální zájemce. „Děti jsou natěšené, některé se už chystaly kandidovat a samy přicházely s nápady, co by bylo dobré ve vesnici realizovat," líčí Sviták. Právě náměty jsou to, oč místní úřad nejvíce stojí.

Děti už pomohly obnovit ovocný sad

S pomocí dětí se totiž v Prysku podařilo dovést do zdárného konce už nejeden projekt. Mezi ně patří například nedávná obnova ovocného sadu u místní školy, o kterou si děti samy řekly. Nyní ale už i ony budou mít své zastoupení.

Nápad ustavit dětské zastupitelstvo vzešel už od předchozích zastupitelů. Ti se domnívali, že je děti třeba více zapojit do dění ve vesnici. „Špatně jsme získávali jejich názory a jedním z možných způsobů, jak toho docílit, bylo zřídit neoficiálně nějakou instituci, která by nám mohla tyto informace zprostředkovávat," vysvětluje starosta Prysku. Dětští zastupitelé by se měli scházet vždy v den konání skutečného jednání zastupitelů Prysku, zhruba hodinu před nimi. Projednávat budou potom svoje záležitosti, ale i body z programu klasického zasedání.

„Předpokládáme samozřejmě i účast dospělých, tedy rodičů a veřejnosti, zástupců školy," dodává Sviták. První veřejné zasedání dětí začne ve středu v 16.10 v budově Obecního úřadu v Prysku.