Řada dětí dnes tráví spoustu svého volného času před televizní obrazovkou nebo u počítače. Ne vždy jsou však programy, které sledují pro ně vhodné. Některé z nich mohou mít negativní dopad na dětskou psychiku. Záleží ovšem také na výchově.
O podstatném vlivu televizních pořadů na děti se hovoří již delší dobu. K tomuto tvrzení se připojuje i psychiatr Miroslav Hudec. „V první řadě má televize vliv na dětské výrazivo, které omladina používá v běžné komunikaci a které pochytila při sledování pořadů. Vliv však může mít i na jejich chování i způsob, jakým jsou děti vychovávány,“ uvedl psychiatr.
Podle Miroslava Hudce by dítě rozhodně nemělo trávit veškerý svůj volný čas před televizní obrazovkou. Rodiče by se měli zajímat o to, jaké pořady jejich potomek sleduje, popřípadě se společně s ním rozhodnout, jaký pořad bude sledovat. Dalším důležitým aspektem je výchova jako celek, kdy by dítě mělo být vychováváno k tomu, aby bylo při sledování obrazovky schopno rozlišit co je a není reálné, jak moc jsou od sebe vzdáleny realita života a fikce kupříkladu akčních seriálů, kdy hrdina, prostřílený stovkami kulek vstane a zabije svého protivníka. „Ty děti, které toho nejsou příliš schopné se pak mohou dopouštět i trestné činnosti v domnění, že jednají správně. V tomto případě hraje rodina a výchova nezanedbatelnou roli,“ řekl Miroslav Hudec.
Dospělí jsou vůči brutalitě, která se jim nabízí prostřednictvím obrazovek prakticky každý den imunní. Děti ale často nejsou schopny rozlišit co je a není reálné a často se zhlédnutým seriálem či filmem inspirují při svých hrách. A ty mohou končit i zraněním aktérů.
S tím, že by rodiče měli mít přehled o tom, jaké filmy děti sledují souhlasí i provozovatel českolipského kina Crystal Antonín Nevole. „Rodina je základ. Pokud je dítě vedené k tomu, aby bylo schopno si ujasnit své hodnoty, pak v tom nevidím problém. V opačném případě na ně může mít sledování nevhodných pořadů negativní dopad,“ sdělil k tomuto tématu Antonín Nevole.
Sám se setkává s tím, že na filmy, které nejsou určeny dětem a mladistvím například do patnácti let přijdou i mnohem mladší diváci. „Zákon nám neumožňuje žádat po nich jakýkoliv doklad totožnosti, kterým bychom si mohli jejich věk ověřit,“ uzavřel A.Nevole

Další zprávy z regionu najdete zde