V tomto ohledu spolupracuje dětský domov s obcí a obě strany si vzájemnou spolupráci pochvalují. „Děti se tohoto úkolu rády zhostily. Z jejich ohlasů je znát, že mají dobrý pocit z odvedené práce,“ řekl ředitel dětského domova v Hamru na Jezeře.
Podle Václava Konopiského děti vidí okamžitě výsledek své práce a to má také výchovný efekt. Učí se tak vztahu k přírodě. Když pak vidí někoho, kdo odhazuje nepořádek na místě, kterému se předtím věnovaly, samy jej na jeho prohřešek upozorní. „Rozhodně nemohu říci, že by děti toto odmítaly. Účastní se úklidových akcí dobrovolně, a to i v areálu dětského domova,“ dodal Václav Konopiský.
„Snažíme se být pro obec přínosem, a pokud je to jen trochu možné, rádi pomůžeme například s příležitostným úklidem. Snad tato dobrá spolupráce přetrvá i do budoucna,“ doufá Václav Konopiský.
S názorem Václava Konopiského souhlasí i starosta obce Milan Dvořák. „Tuto možnost spolupráce s vedením a dětmi z Dětského domova se školou Hamr, který letos oslaví 40 let své existence, jsme uvítali. Dříve nám bohužel nebyla takováto spolupráce dopřána, ale podařilo se nám v roce 2006 tyto vztahy obnovit a děti z tohoto zařízení se zapojují do různých aktivit v obci,“ vysvětlil starosta.
U příležitosti nedávného Dne země se děti aktivně zapojily a pomohly vyčistit přeliv Hamerského jezera a zatraktivnit tak místo pro návštěvníky z řad veřejnosti i pro turisty. V blízké době se podle Milana Dvořáka nabízí spolupráce při rekonstrukci přístupové cesty a budování schodiště na hrad Děvín, který je chráněnou památkou. „I zde chtějí děti podle svých možností přiložit ruku k dílu. Místo totiž samy navštěvují v doprovodu svých vychovatelů,“ dodal starosta. Akce proběhne pod odborným dohledem Správy CHKO Kokořínsko.
Nyní se osazenstvo dětského domova chystá na oslavy 40. výročí své existence. V rámci programu se uskuteční i olympiáda a setkání bývalých zaměstnanců.
Okolí je veřejnosti známé z televize. Zde se totiž natáčela komedie Dovolená s Andělem, kde hlavní roli ztvárnil Jaroslav Marvan.