Knížka, která vyšla v omezeném nákladu padesáti kusů, je souborem pohádek a říkanek pro děti od amatérských spisovatelů. „Nebyl to přímo můj nápad, ale přišla s ním má kolegyně redaktorka Maura a já jen s radostí souhlasil,“ říká zakladatel a prezident SASPI Matěj Novotný, který pochází z Nového Boru a na literárním severu společenství vystupuje pod pseudonymem Gandalf.
Všemu předcházel pohádkový workshop, tedy jakási literární dílna, kam mohl kdokoli zaslat vlastní příspěvek v podobě pohádkového příběhu či čítanky. „Následně jsem texty převedl do elektronické podoby, zaslal ke zpracování specializované firmě a už jen čekal, až se nám knížka vrátí ještě horká z tiskárny,“ dodává Matěj Novotný.
S výsledkem je nadmíru spokojený. Knize podle něj schází snad jen krásné ilustrace, které musely pryč, jelikož by neúměrně stoupla cena jednoho výtisku. Na bezmála sto stranách naleznou čtenáři různorodé pohádky a básničky pro malé a velké, jejichž autoři se rozhodli potěšit ty, kteří nemají vlastní domov a zřekli se svých honorářů.
„Těší nás, že mezi vybranými dětskými domovy, kam titul putoval, je i ten v Krompachu v Čechách, neboť s ním naše město dlouhodobě spolupracuje,“ uvádí Ilona Rejholcová, mluvčí Městského úřadu v Novém Boru. Kromě Krompachu se na knížku mohou těšit děti z domovů v Písku, Horním Slavkově, Horní Čermné, Brně a Praze.
Máte–li doma děti a již je nebaví pořád ty samé a ohrané pohádky, knížku amatérských spisovatelů lze sehnat také v Novém Boru v knihkupectví v Liberecké ulici.