Podle sbormistra Petra Nováka se natáčení zúčastnilo 37 dětí ve věku 12 až 16 let. „V pátek jsme v kostele strávili sedm hodin, v sobotu devět. Podařilo se nám natočit dvaadvacet skladeb," říká Novák s tím, že se zřejmě všechny skladby objeví na chystaném CD. „U jedné mám ale ještě otazník," tvrdí muž, který stojí v čele více než dvousetčlenného tělesa.

A proč se natáčelo zrovna v Kravařích? „Hledali jsme vhodný sakrální prostor kvůli akustice. Českolipské kostely jsou však blízko silnic nebo parkovišť a mikrofony, které se při natáčení používají, jsou příliš citlivé. Proto jsme skončili v Kravařích. Navíc velmi dobře vycházím se starostou Kravař, který nám umožnil blokaci kostela na celé dva dny," vysvětluje Novák.

V pořadí šesté CD bude mít křest 12. září v českolipském Kulturním domě Crystal. „Součástí křtu bude i výroční koncert," zve Novák k návštěvě.

Po dvaceti letech už sbormistr může rekapitulovat. Vždyť zájmový kroužek, který tehdy čerstvý absolvent gymnázia založil při ZŠ Špičák, vyrostl do uznávaného pěveckého tělesa. „Nikdy jsem neměl chuť s tím praštit. A to jsem měl finančně zajímavé nabídky dirigovat v zahraničí! Vždy však zvítězilo tohle moje miminko, tedy českolipský sbor," říká.

A jakého úspěchu si cení nejvíc? „Sbor, přestože dnešní doba duševní činnosti příliš nepřeje, pořád existuje. A kvalitou jde nahoru, není to dílo jedné vyhrané soutěže. Cením si vzájemné spolupráce a odezvy dětí i rodičů," dodává.

Dvaadvacet skladeb nahrál českolipský sbor během dvou dnů v kravařském kostele.Českolipský dětský sbor• svou činnost sbor zahájil 1. ledna 1994. Od tohoto roku začal pravidelně koncertovat u nás i v zahraničí. Od samého začátku stojí v jeho čele sbormistr Petr Novák.
• za každý kalendářní rok sbor pravidelně uskutečňuje přes 50 vystoupení a prezentuje se na mnoha soutěžích, vyjíždí na zahraniční turné a pravidelná soustředění. V České Lípě se sbor podílí také na organizování hudebních festivalů, zejména klasického repertoáru. Zatím vydal pět CD.
• v současné době ve sboru zpívá přes 200 dětí v sedmi odděleních, nejmladším jsou tři roky.