Jak připomněla jedna z organizátorek Veronika Rusínková, tato akce je přehlídkou talentovaných dětí, které aktivně využívají svůj volný čas. „Talent roku je věnován něčemu, co stojí úsilí, v čem se zdokonalujeme a v čem jsme dobří, něčemu, co nám dělá radost,“ prozradila ideu přehlídky Rusínková a dodala: „Je to dobrá inspirace pro ty, kteří svůj koníček ještě nenašli.“

Přesto, že Talent roku není soutěží, obdrželi diváci v sále anketní lístky a udělovali Cenu sympatie ve dvou kategoriích, kolektivy a jednotlivci. V kategorii kolektivů byli nominováni: Českolipský dětský sbor, taneční skupina Tutti Frutti, soubor Severáček z MŠ Severní, dva kolektivy za Karate Sport Relax Znamenáček, mladí hasiči ze SDH Mimoň, taneční skupiny Break Dance a Dancing.

Mezi nominovanými jednotlivci nechyběla atletka Šárka Kalvová, horolezkyně Jana Václavíková a karatisté Lukáš Pevný, Tereza Zlatohlávková, Daniel Razák a Lucie Kočandrlová.

Tanec střídal sport a zpěv

Páteční odpoledne zahájil Českolipský dětský sbor legendární písničkou Knockin' On Heaven's Door. A pak už to šlo ráz na ráz. Děti se představovaly se svými úspěchy i svým uměním.

Zpěv střídal sport a ten zase tanec. Plných devadesát minut trvala přehlídka úspěchů těch, kteří byli nominováni do přehlídky Talent roku 2009. O přestávce chlapci a děvčata ze zastupitelstva dětí a mládeže rozdali anketní lístky a za patnáct minut bylo jasné, kdo si letos odnáší cenu sympatie od diváků.

V kategorii kolektivů si ji vybojovala taneční skupina Tutti Frutti pod vedením Kateřiny Kohoutové. A nutno podotknout, že takto sehranou dětskou taneční formaci už dlouho nebylo vidět, o čemž svědčí i druhé místo v kvalifikaci na ME.

Kategorii jednotlivců s převahou vyhrál Daniel Razák. Dvanáctiletý klučina, který svou bezprostředností a upřímností získal sympatie veškerého publika. Sám sebe reprezentoval coby karatistu, přesto se ještě objevil jako nejmladší člen taneční skupiny Break. „Dělám karate, break a ještě volejbal, ale taková výtvarka mě nebaví,“ svěřil se po obdržení Ceny sympatie Daniel.

O tom, že skutečně získal sympatie publika, svědčí i fakt, že ihned poté, co byl vyhlášen vítězem, se z prvních řad Jiráskova divadla ozvalo skandování: „Razák je mazák“.

I přes to, že nominovaných nebylo málo, bylo divadlo zaplněno sotva z poloviny. Je to škoda, protože přehlídka těch největších talentů z Českolipska je jen jednou za rok.

Autor: Tomáš Mařas