„Šedesát zaměstnanců dostalo výpověď ke konci roku,“ potvrzuje Jiří Jež, ředitel s.p. Diamo s tím, že propouštění postihlo lidi bez ohledu na profesi a funkci. „V důsledku personálního auditu, který si nechalo zpracovat ministerstvo průmyslu a obchodu počátkem roku, se změna pracovního poměru dotkla celkem sto padesáti čtyř lidí,“ doplňuje Jiří Jež.

Podle jeho slov část pracovníků z firmy odešla do důchodu, ale pro některé se podařilo najít uplatnění v novém provozu. „Před dvěma týdny jsme zprovoznili čisticí stanici na zrychlení sanací po chemické těžbě. To je silné posílení stávajících technologií,“ podotýká Jiří Jež.

V nové sekci, která přišla na miliardu a půl korun, našlo pracovní příležitost osmdesát zaměstnanců. Diamo do ní přijalo dvacet nových pracovníků a zbytek tvoří původní pracovníci. Vzhledem k tomu, že vláda zavedla celou řadu úsporných opatření v souvislosti s velkým schodkem státního rozpočtu, je další propouštění ve Stráži otázkou vyjednávání.

Chybí miliarda korun na provoz

„Co bude příští rok, zatím nevíme, je to stále otevřená záležitost. Pravdou je, že Diamu chybí celá jedna miliarda korun na provoz,“ připouští Jiří Jež.
„Propouštění v Diamu je pro mě nová informace. Otázkou je, kolika našich obyvatel se dotkne. V každém případě je to v současné ekonomické situaci nepříjemná zpráva,“ řekla ke snižování stavu ve státním podniku Věra Bradáčová, starostka Stráže pod Ralskem.

Diamo je letos již desátým podnikem na Českolipsku, který ohlásil hromadné propouštění, v jehož důsledku přišlo o práci 2 110 lidí. Na úřad práce se jen v letošním roce zaevidovalo 8,5 tisíce lidí. „V lokalitě Mimoňska nebyl za poslední dva roky tak vysoký počet nezaměstnaných,“ konstatuje Marcela Ottová, vedoucí oddělení trhu práce a mluvčí Úřadu práce v České Lípě.

Ta zároveň upozorňuje, že ve finále ani nemusí dojít k naplnění avizovaného počtu propuštěných lidí z Diama, a to díky přirozené fluktuaci zaměstnanců. „Do konce roku je poměrně dlouhá doba a někteří pracovníci mohou ukončit sami pracovní poměr, protože mají třeba jinou nabídku, a uvolní tak místo jinému zaměstnanci, kterému hrozí propuštění,“ vysvětluje mluvčí.

Rekvalifikace ve výpovědní lhůtě

Právě pro zaměstnance, kteří dostanou výpověď z organizačních důvodů je určen nový projekt úřadu práce „Restart pro Českolipsko“. „Podle zákona s nimi nemůžeme pracovat v jejich výpovědní lhůtě. Toto omezení ale projekt mění,“ zdůrazňuje Marcela Ottová.

Lidé ve výpovědní lhůtě tak budou moci projít rekvalifikačním kursem, který zvýší jejich šance, že se co nejdříve zapojí do pracovního procesu. Zároveň jim vyškolení poradci poskytnou pomoc v pracovněprávní oblasti či se s nimi zaměří na jejich osobní rozvoj.

Projekt je motivující ale i pro zaměstnavatele. Ti mohou získat finanční příspěvek na mzdy pro pracovníky, kteří ve výpovědní lhůtě absolvují rekvalifikaci či za to, že přijmou do pracovního poměru klienta úřadu práce. „Projekt zahájíme ihned, jak nám ministerstvo práce a sociálních věcí schválí dotaci. Je možné, že jej budeme moci odstartovat již ve druhé polovině října,“ říká Marcela Ottová.

Úřad práce aktivně hledá i jiné možnosti, jak zmírnit kritickou situaci na trhu práce. Jednou z nich je posílení poradenské činnosti, která byla úplně oddělena od administrativy. „Poradci se již nemusí zabývat vypisováním papírů a mohou se plně věnovat klientům,“ dodává mluvčí.