Díla grafika Jiřího Anderleho, herce a malíře Jana Kanyzy, Vladimíra Komárka, Vlastimila Zábranského nebo renomovaného skláře Tomáše Lavičky, známého spíš v zahraničí než doma, si můžete pořídit na 22. benefiční aukci v Oblastní galerii v Liberci 10. listopadu. Pořádá ji Nadace Euronisa a nabídne v ní celkem 180 uměleckých předmětů od 120 předních výtvarníků.

Ten nejlevnější se začne dražit od 200 korun, nejdražší má vyvolávací cenu 40 tisíc. „Jde o plastiku z taveného skla s názvem Ikebana. Jsem zvědav, jaký o ni bude zájem. Je velmi krásná, ale její autor Tomáš Lavička u nás přece jen není tak známý jako třeba dvojice sklářů Libenský Brychtová. Jeho dílo se prodává hlavně v zahraničí, kde je o něj obrovský zájem. V Praze se běžně prodává za cenu kolem osmi tisíc dolarů,“ nastínil ředitel nadace Petr Dušák.

Díla věnovali autoři do benefice zdarma. Důvod vidí ředitel Nadace Euronisa v její reputaci, benefiční aukce už má totiž mezi výtvarníky jméno. „Třeba Jan Kanyza říká, že patříme mezi pouhé dvě nadace, kterým svá díla do aukce věnuje,“ ocenil Dušák. „Většinou s nimi neřešíme, jestli nám něco dají, ale spíš co to bude,“ dodal.

Díla si už během září budete moci prohlédnout na webu Nadace Euronisa. „Od října budou také v aukčním katalogu, který si případní zájemci mohou objednat na čísle 734 717 604,“ upozornila grantová manažerka Jana Jánová. Výstava děl bude slavnostně zahájena 1. listopadu v Oblastní galerii v Liberci. Potrvá krátce, jen do 9. listopadu. Samotná aukce se uskuteční o den později.

Loni vydělala benefice v liberecké galerii přes 462 tisíc korun. Největší „bitka“ se strhla o dílo libereckého autora Štefana Nejeschleby, které se z původní ceny podařilo vytáhnout na částku přes 18 tisíc korun. O aukci je mezi lidmi veliký zájem. Vnímána je jako velmi společenská záležitost. „Už koncem léta nám lidé volají, zda už je hotový katalog a jaké novinky v něm letos budou. Někteří také na aukci přivedli i své děti, aby se mohly zúčastnit přihazování. A je pěkné vidět, když jsou dnes z těch dětí už dospělí lidé,“ popsal Dušák.

OBRAZ JAKO INVESTICE

„O aukci jsem zatím jen slyšela, ale letos se jí už konečně chci zúčastnit. Rozhodla jsem se vydražit nějaký dostupný obraz pro své dvě děti. Jednak jim tím chci připomenout, že pomáhat slabším je otázka slušnosti a cti a třeba se výtvarník stane slavným a moje děti samy zbohatnou,“ řekla s nadsázkou Magdalena Pospíšilová z Jablonce nad Nisou.

O peníze mohou organizace žádat formou grantového programu. Letošní kolo žádostí právě probíhá a neziskové organizace se mohou stále hlásit. „Peníze přidělujeme do měsíce. Nikde neleží. I to je jeden z důvodů, proč jsme dobře vnímáni,“ dodal ředitel Nadace Euronisa Petr Dušák.