Nejvýraznějším tématem bylo mimoňské gymnázium, kde kraj plánuje zrušit osmileté studium a školu sloučit s českolipským gymnáziem. S tím ale od samého počátku zveřejnění záměru optimalizace nesouhlasí představitelé města a ani samotní studenti. „Od minulého týdne máme mandát zastupitelů, aby v nejkrajnějším případě gymnázium provozovalo samo město,“ řekl starosta Mimoně František Kaiser.

Podle něj v současnosti školy a jejich studenti doplácejí na nekoncepčnost a roztříštěnost školského systému. „Není připravená koncepce a vše probíhá v duchu: za každou cenu něco udělat. Přitom změny by se měly dělat od nižšího stupně vzdělání a ne řezat od středu, tedy postupovat od středních škol,“ domnívá se František Kaiser.

Nejde o vzdělání

„Každá škola má vlastní osnovy, existuje několik učebnic pro jeden ročník. Připadá mi, že už nejde o vzdělání, ale o to, kolik dotací přinese žák na hlavu,“ pokračuje Kaiser. S ohledem na velmi liberální postoj ministerstva školství v minulosti si proto myslí, že by kraje neměly přebírat roli mouřenína, ale optimalizaci by mělo řešit samo ministerstvo.

V diskusi došlo i na dlouho plánované sloučení sklářských škol v Kamenickém Šenově a Novém Boru. Ředitelka šenovské školy Marie Kronďáková u kulatého stolu přišla s návrhem, aby dobíhající umělecké obory z borské školy, kde by mělo zůstat čtrnáct studentů, byly převedeny do K. Šenova.

„To však označil náměstek Radek Cikl jako neakceptovatelný návrh. Nejvíce nás ale zajímalo, jak to bude s takzvanými školami rodinného stříbra. Z odpovědí pana Cikla mám však pocit, že se s naším zařazením do nich zřejmě nepočítá,“ sdělila Marie Kronďáková. Ta celé setkání vnímala, že jej kraj uspořádal jen pro formu. „Aby později nemohl nikdo vyčítat, že s námi nikdo nediskutoval,“ vysvětlila Kronďáková.

Podobný dojem si odnesl i českolipský zastupitel a poslanec Petr Skokan: „Pod rouškou toho, že diskuse proběhla, krajský úřad rozhodne o relevantnosti připomínek sám.“ Tomu nejvíce vadí, že v nastartovaném procesu slučování dosud nepadly konkrétní ekonomické náklady.

Lípa má šanci

Změny středního školství se měly rovněž dotknout i škol přímo v České Lípě. Například kraj chtěl přesunout obory ze SOŠ Lužická do Doks.
„Jak ředitel školy, tak i vedení města, jsme navrhli, aby byl proces opačný. To znamená, aby se teoretické obory přesunuly z Doks do České Lípy,“ upřesnil českolipský místostarosta Tomáš Vlček.

Na podporu svého návrhu mají silný argument. V případě toho původního by se musel rekonstruovat objekt v Doksech, což by bylo finančně náročné a popřelo by to plány na úspory. „Myslím, že náš návrh má šanci na úspěch,“ domnívá se Tomáš Vlček.

Ostatní změny v České Lípě se jinak prakticky týkají pouze mezioborových přesunů. „SOŠ a SOU 28. října přistoupila k optimalizaci sama. Škola opustí objekt v Dubici a obor automechanik přesune do budovy na Svojsíkově stezce,“ dodal Tomáš Vlček.