Kolik mladých talentů za tu dobu spolkem prošlo? To už se nikdo nedopočítá. „Asi osm let kroniky nám chybí, takže se to přesně neví. Ale odhadujeme to na několik set,“ říká vedoucí DKM Iva Bufková s tím, že od roku 2000 je to více než 200 lidí.

Do České Lípy se v březnu vrátí hra Deštivé dny, za kterou Richard Krajčo dostal cenu Thálie. Na snímku s Davidem Švehlíkem.
Herecké hvězdy si budou v Lípě podávat divadelní dveře

Jedná se tak trochu o rodinný podnik, soubor v roce 1968 zakládala profesorka místní ekonomické školy Iva Jiřičková, matka Ivy Bufkové. Klub dodnes funguje na stejném místě při českolipské Obchodní akademii. Základ tohoto souboru tvořili studenti školy, postupně se k nim přidávali kolegové z dalších místních škol. S pásmem veršů Jaroslava Seiferta se soubor poprvé představil 15. května v Holanech během programu Holanské jaro. V současnosti soubor nastuduje jednu až dvě hry ročně a objíždí s nimi festivaly napříč zemí. „Je příjemné, když hry můžete ukázat i za hranicemi svého města,“ podotýká Bufková.

Divadelní klub mladých během představení.Zdroj: Deník / Jiří Jelínek

LÍHEŇ HERCŮ

Za dobu existence se DKM stal líhní pro mnoho budoucích herců. „Těch, ze kterých se stali profesionálové, je opravdu hodně, namátkou Denisa Nová, Petra Horváthová, Tereza Bufková a mnozí další,“ uvádí vedoucí souboru.

No Name.
První ročník nového festivalu v České Lípě přivítá No Name či Mirai

Divadelní klub mladých během představení.Zdroj: Deník / Jiří JelínekV pátek 1. června dopoledne odehrají členové DKM dvě reprízy Kocourka Modroočka pro 1. stupeň ZŠ a MŠ. Ve večerních hodinách mohou už i dospělí diváci zhlédnout reprízu úspěšné inscenace Treperendy. „V sobotu odpoledne a v podvečer uvedeme blok, který tvoří dvě divadelní představení autorské pásmo poezie v provedení současných členů DKM, druhým titulem jsou Kennedyho děti Roberta Patricka v nastudování bývalých členů souboru,“ dodává Iva Bufková.

Sobotní večer a s ním i celý festival s názvem „Jedeme dál…“ zakončí koncert písní, které prošly divadelními inscenacemi za posledních zhruba 15 let.

Hudba, pohoda i déšť. Sobotní festival Rozmarné léto na pláži Klůček u Máchova jezera nabídl vše, co k takové pravé letní akci patří.
Rozmarné léto se blíží. Bude plné pohody, říká organizátorka Martina Jablanovská